Dohadné Doručení

S vývojem nových technologií se výrazně mění pohled na poštovní a zásilkové služby. Zatímco v devadesátých letech minulého století, bylo jedno na rozkvětu a druhé minimálně v tuzemsku v plenkách luxusu, je o 30 let později vše jinak.

Poštovní služby jsou stále širší a Zásilkové specializovanější.

Zůstaneme-li u těch prvních, pak se nelze nevšimnout, jak daleko pokročily. Speciálně pak služba označené kódem „DD“ je na rozmachu a pošta se překonává v jejím rozšiřování. Jak se na státní podnik sluší a patří, rozšiřuje ji jen a pouze za vlastní prostředky, a to ty státní, které jí patří a nechce (až na několikanásobné zdražení poštovného) od svých uživatelů vůbec nic.

Dokonce již ani nevyžaduje, aby byli doma a zásilky si přebírali.

Právě v tom je DD geniální

DOHADNÉ DORUČENÍ je navíc službou udržitelnou a díky ní dokáže podnik dosahovat snižování emisí CO2 a to na ještě vyšší úrovni, než to dělají například kolegové v Německu, kteří si (představte si to) vyrobili a vyrábí vlastní elektrické dodávkové vozy.

DOHADNÉ DORUČENÍ, služba všem

Jeho výhodou je, že již v době podání víte, že se budete a můžete jen dohadovat, kdy bude zásilka doručena. Stejně tak je jisté, že se budete dohadovat o tom, proč, když jste byli doma, namísto zásilky objevila se ve schránce jen zpráva, že jste nebyli zastiženi a zásilku si můžete vyzvednout na poště.

DOHADNÉ DORUČENÍ, které se již několik let testuje, má velký ohlas i v zahraničí a například v sousedním Německu jej zkouší aplikovat, ovšem zatím jen lokálně a s nejasnými výsledky.

Věřím, že nový ředitel České Pošty, tuto službu nejen udrží, ale bude ji v duchu DD i nadále rozšiřovat a tím dosáhne stavu, který pro tento státní podnik bude znamenat plnou revoluci. Zásilky si budou na místo určení dopravovat odesilatelé sami a České poště budou jen platit, tedy uplatní se stejný princip a obchodní model, který uplatňují již po desetiletí odpadové společnosti, obzvláště pak po zavedení vlastního DD ve formě RECYKLACE.

Kurýrní služby, které zmiňuji v úvodu také prodělaly v průběhu posledních 30 let na tuzemském trhu, a nejen zde, značný vývoj. Zatímco v minulosti bylo jejich používání luxusem pro bohaté podnikatele, dokázaly díky fúzím dosáhnout stavu, který se blíží ČESKÉ POŠTĚ.

Například PPL, dokáže převzít balík do Bangladéše, nechat ho několik dní na depu, aby pak oznámila, že do Bangladéše nejezdí. Při dotazu, proč jej nepředala své mateřské DHL, došlo na sdělení, že TO NEUMÍ.

Při objednání služby u konkurenční celosvětové společnosti UPS, jejíž zkratka znamená ÚPLNĚ PERFEKTNÍ (S)ZPOŽEDNÍ byla zásilka ponechána k jejímu vyzrání po několik dní na depu, aby pak po dotazu ze strany odesílatele, proč již není na místě, zjistila že k ní není vystavena faktura (šlo o vzorky bez komerční hodnoty).

Když následně faktura vystavena a odeslána byla dalších několik dní a desítky telefonátů čítajících ca 90 minut na placené lince, kdy Vám je oznamováno v pravidelných 30 sec intervalech, že jsou všichni operátoři obsazení, ale můžete si super službu udělat sami na netu, se zásilka nejen, že pohnula v rámci Pražského Depa, ale byla PO 13 DNECH dodána příjemci v Dhace.

S ohledem na špičkový servis jen doufám, že se tato speciální služba projeví na faktuře, protože téměř dosáhla na světový rekord. Rychlost doručení v prvních deseti dnech totiž byla 0,7362 km/h a to se přeci cení.

P.S. ještě maličkost. Právě poslední zmiňovaná společnost má ještě jeden unikát. Podporuje a možná i zavedla novou formu využití a použití tzv. Trackovacích (Sledovacích) čísel, a to speciálně pro zásilky ze země naší velké sestry. Zásilka dostane odesilatelem přiřazené trackovací číslo, aby se pak bez aktualizace v systému, objevila bez cla a daní u příjemce v Evropě. Myslí tedy i na Celní správu, kterou přeci není nutné zatěžovat takovými banalitami, jako clo, daně apod.

Po napsání článku, ale ještě před jeho publikací jsem se setkal ještě s jednou „novinkou“ je jí čínský trackovací systém používaný mimo jiné pro uklidnění zázazníků online obchodem GEARBEST, jenž se honosí podtitulem LOOSE YOUR MONEY BEST.

 

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář