Dřevní odpady, recyklace, materiálové využití a jeho další uplatnění. Jak je to doopravdy

Dne 30.10.2019 vydala ČAOH na svém serveru a následně i na serveru inodpady článek týkající se druhotného využití dřevěných obalů, které v průmyslu často končí na skládkách, a to i přesto, že se jedná o kvalitní výrobky, které mají za sebou často jedinou cestu a jsou nepoškozené.

Článek popisoval z jedné půlky činnost jednoho ze členů ČAOH, aby byl pak dokončen rozhovorem vedeným mezi výkonným ředitelem ČAOH panem Havelkou a ekologem společnosti KRONOSPAN Ing. Habánem.

Obsah článku mi prozradil, že právě firma KRONOSPAN by mohla být zajímavým partnerem na spolupráci v oblasti implementace systémové prevence vzniku odpadu a plýtvání, a to v oblasti zpracování přebytků dřeva, kterých je v téměř každém závodě nadbytek.

Oslovil jsem tedy Ing. Habána a po nedlouhé době jsem dostal zprávu v níž mne pan Habán propojuje s kolegou, který má nákup pro firmu na starost.

S kolegou jsem se spojil a byl požádán o doplňující informace.

Tyto jsem poskytl

A čekal

A čekal

Připomněl jsem se telefonicky

A čekal

A čekal

Připomněl jsem se E-mailem

A čekal

Až došla odpověď, která je důvodem pro vytvoření tohoto článku.

Výkupní cena nabízených palet majících za sebou jednu cestu NULA

Resp. MÍNUS 250,-Kč/kamion, což je částka, kterou si za přejímku každého kamionu účtuje externí společnosti, kterou firma KRONOSPAN v tuzemsku využívá.

Firma KRONOSPAN, která je kromě jiného, jak sama ústy svého ekologa říká, jedním ze spoluzakladatelů nadace DŘEVO PRO ŽIVOT, tedy dělá vše proto, aby dřevo žilo co nejkratší dobu a mělo optimálně nulovou hodnotu pro každého, kromě ní samotné.

Stará se o to, aby se stalo odpadem po první cestě.

V souvislosti s tímto článkem a přístupem a s ohledem na to, že jsem se se jménem společnosti nesetkal poprvé, jsem se rozhodl se podívat do historie a zjistil, že je nejen bohatá, ale i dlouhá, sahá totiž až do roku1897 do Rakouska a například ve Švýcarsku do roku 1965, resp. 1966, kdy ve Švýcarsku vznikla jako akciová společnost. O tři roky později opustila bránu továrny s padesáti zaměstnanci první deska z lisovaného dřeva.

Je velmi zajímavé listovat stránkami webu firmy KRONOSPAN, obzvláště pak těmi korporátními, které ve všech aspektech evokují ekologický přístup a skutečnou hodnotu stromů a života. A i přesto, že takto činí je nabídka, kterou jsem dostal úplným opakem.

Jako kdyby principy zůstaly jen na papíře

Věřím, že tomu tak není

Cena života přeci nezáleží na tom, zda-li prší, či je sucho. Je zakořeněna mnohem hlouběji, v samé podstatě bytí a udržitelnost by měla být oproštěna od cenovky. Má-li být skutečně udržitelný rozvoj základem pro budoucnost, musí se oprostit od zúžení zájmu jen a pouze na ekonomickou hodnotu a vidět mnohem více.

Společnost KRONOSPAN se stala členem ČAOH teprve na začátku tohoto roku, bohužel vstupem, jak to tak vypadá posvětila minimálně v naší zemi přistoupení k pravidlům stanoveným odpadovým průmyslem, pravidlům která kromě jiného říkají, že ODPAD JE VŠE ČEHO SE CHCETE ZBAVIT

Bez ohledu na to, zda-li se dané věc dá znovu použít a to je velká škoda, protože s pravidly je spojen i cíl a ten v odpadovém průmyslu je jediný

VÍCE ODPADU = VÍCE PROFITU

A v této podobě na mne i nabídka, kterou jsem dostal, působí.

P.S. sedm měsíců po napsání tohoto článku se firma KRONOSPAN JIHLAVA dostala do novin. Začala propagovat to, že chce navýšit objem výroby z již použitého dřeva a občané Jihlavy jsou proti. Nabídl jsem paní ředitelce pomoc, ale odmítla ji, nebojuje totiž s lidmi, ale politickými zájmy, které ODPADOVÝ PRŮMYSL TAK DOBŘE PLATÍ.

 

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář