FOOD PLANET PRIZE

Je teprve druhý měsíc roku 2020 a na scénu přišla již třetí globální milionová šance, která má podpořit projekty, jež pomohou snižovat dopady lidské činnosti na životní prostředí a negativní vývoj klima. Tentokrát je to CURT BERGFORS FOOD PLANET PRIZE

Po THE EARTHSHOT PRICE představeným princem Williamem a sirem Davidem Attenborough poslední den rok 2019, kde se hovoří o milionech liber, a po JEFF BEZOS EARTH FUND, do kterého nejbohatší člověk planety slíbil vložit deset miliard dolarů, přichází CURT BERGFORS. Člověk, který jistě nejen mně samotnému, ale i mnoha dalším lidem je naprosto neznámý, nežijí-li tedy ve Švédsku, kde on sám žije a podniká.

PLANET FOOD PRIZE, jak říká sám název, je fondem zaměřeným na potraviny, resp. na oblast zajištění dostatku potravin i pro stoupající počet obyvatel planety a jeho zaměření není náhodné. Zakladatel totiž téma udržitelnosti vložil a vkládá i do svého vlastního podnikání, a to již po dobu mnohem delší, než se začalo o nutnosti udržitelnosti hovořit, či dokonce v ní něco konat. Již v roce 1966 si otevřel pan Bergfors grill bar, který se stal postupně největší sítí rychlého občerstvení ve Švédsku, kde je znám pod názvem MAX Burgers

Pan Bergfors mezi roky 2006 a 2018 věnoval na téma udržitelnosti ze svého vlastního zisku více než půl miliardy švédských korun, které byly investovány hlavně na reálných projektech v Senegalu a Haiti. Jen pro zajímavost je třeba říci, že je to 7-10% obratu jeho společnosti a činil tak pravidelně.

Důvodem, proč o této skutečnosti píši, je nejen má snaha udržet čtenáře informované o tématech věnovaných ochraně životního prostředí, ale i to, že jsem se rozhodl nominovat do projektu svou vlastní práci a osobu, protože cítím, že po sedmi letech je na čase nejen nominovat a podpořit ostatní, ale i být hrdý a věřit, že by si podporu zasloužila i má vlastní práce.

Nominovat může každý.

Ukončení nominací je 30. dubna 2020

I tyto skutečnosti ukazuje na jednu odlišnost vůči ostatním dvěma fondům, či projektům.

FOOD PLANET PRIZE má nejen svou stránku (tu má i královský fond, ne však fond Jeff Bezose), ale na rozdíl od královského nabízí od prvního dne možnost registrace a jasně říká co je zač a pro koho je určen a nejenom to, on dokonce stanoví i datum, do kdy je třeba učinit vlastní krok, k tomu, aby se člověk stal jeho součástí a mohl, bude-li zvolen, získat další prostředky na vlastní činnost.

Je to důležité, protože nečinnost, kterou například ukazuje prvně zmiňovaný fond představený princem Williamem, po prvních dvou měsících of představení dokázal jen jediné – VYPLÝTVAT DVA MĚSÍCE ČASU.

Ano, je to skutečně tak. Za dva měsíce od oficiálního prohlášení, se až na rozšíření stránky fondu o jeden jediný obrázek na pozadí stránky, vůbec nic nestalo.

Jeff Bezos, jehož prohlášení o fondu je podstatně mladší a je staré jen několik dní, však kromě samotného prohlášení nenechal vytvořit ani stránku, natož samotný fond, na to, aby se udržitelností a svou dobrosrdečností dostal opět do hledáčků médií mu totiž stačil jediný příspěvek na instagramu, kde nikdo neřeší skutečnost.

FOOD PLANET PRIZE mi připadne býti jiným a věřím, že se nemýlím. Vychází totiž nejen z dílny miliardáře, ale člověka, který svůj svět vybudoval vlastníma rukama od píky v době, kdy počítače byly jen součástí vojenských a státních projektů a data nebyla kapitálem, ale spíše přítěží.

Kdybyste měli chuť někoho nominovat, musím Vás upozornit na několik „překážek“. Tou první je, že nominace můžete zaslat jen v angličtině a švédštině (zatím). Druhou může být to, že kromě několika málo základních údajů o nominovaném musíte uvést i důvod nominace, a to v rozsahu do 1500 slov, a to může být horší.

I přesto se Vám šance naskýtá. Máte-li pocit, že si nominaci zaslouží i sedm let mé vlastní práce v níž jsem svému životu dal jediný cíl a tím je vytvoření světa bez odpadů a plýtvání pak na závěr přikládám základní údaje o mé osobě a firmě, kterou jsem za účelem splnění vytyčeného cíle založil a vedu a činím tak celých sedm let, bez jakékoli finanční podpory ze strany investorů, dotací, či darů, jen z prostředků, které vydělám prací vlastních rukou, hlavy a srdce. Globálnímu rozšíření, by totiž takováto podpora pomohla.

Děkuji Vám a přeji Vám, bez ohledu na to, jak jste se rozhodli, či komu jste dali svůj hlas, aby Váš budoucí život a sním související práce, byly prosté odpadů a plýtvání ve všech jejich podobách, vím totiž, že když se tak stane budou již brzy obrázky podobné tomu, jež bude nyní následovat, minulostí a tohoto okamžiku se nemohu dočkat.

Michael Rada

 

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář