Jak dlouhý je okamžik

Před několika málo dny jsem na konferenci LOGISTICS RIDE hovořil před účastníky o tom, proč je cesta domů vždy kratší než ta opačným směrem. Byl jsem rád, že stejně jako jindy sedělo v sále publikum, které rozumí, publikum tvořené moudrými lidmi, pro které moudrost nerovná se ekonomickému bohatství.

Celý LOGISTICS RIDE byl opět naplněn setkáními, myšlenkami, zaujetím, láskou k práci a přeci mu něco scházelo. Něco, co nikomu nescházelo.

PR

REKLAMA

SEBEKLAM prodávaný jako NUTNOST

V sále kromě jiného seděli lidé, kteří prošli mými kurzy inovací či udržitelnosti, byli tam studenti, pro které jsem měl možnost přednášet i jejich učitelky. Bylo to krásné se do sálu dívat a vidět tváře, které nevyzařují plachost a beztvarost, či ignoranci, ale zájem se učit a zájem nejen brát, ale i dávat.

Krátce před oslavami vzniku první republiky jsem měl tu čest vést workshop logistických inovací pro významnou českou společnost. Společnost, která dokázala, že i z malého semínka dokáže vyrůst významný hráč daleko přesahující hranici republiky.

Po prvním dnu, krásně unaven, měl jsem ještě obchodní večeři s partnery a den, který začal kolem páté hodiny ranní jsem zakončil po desáté hodině a noc jsem strávil tak, jako vždy na hotelu GARNI jež je součástí vysokoškolských kolejí VŠB. Ráno, opět po páté hodině, když jsem otevřel počítač, objevil se mi v nabídce mimo jiné rozhovor českého rozhlasu s pánem, jehož jméno mi nic neříkalo, Jan Maxmilián Kašpar.

Pustil jsem si ho a

Nestačil žasnout

Tolik moudra v brzkém ránu

Rozhovor byl starý čtyři roky, ale tak, jak to bývá, čas mu neubral nic na síle a kráse. Moudrost totiž na rozdíl od chytrosti, není časem ani prostorem omezena a nedá se ani koupit.

Pan Jan Maxmilián Kašpar je mužem, kterého bych rád pozval na šálek čaje a věřím, že bychom hovořili stejnou řečí.

Druhý den workshopu jsem o tomto zážitku řekl účastníkům a všem jsem zaslal link, aby se mohli přesvědčit sami. Doporučil jsem však, aby s poslechem nespěchali a nechali ho na dobu klidu a pohody, nejlépe na večer, či víkend.

Ačkoli i nejmladší z účastníků kurzu byl o více než dvě dekády mladší, než já sám vím, že je slova pana Kašpara osloví velmi podobně, jako oslovila mne samotného, i s nimi jsme totiž relativně brzy po zahájení kurzu zjistili, že hovoříme shodným jazykem.

Přiznám se, že po návratu domů jsem nezůstal u tohoto jediného rozhovoru a poslouchám i další a silně zvažuji i zakoupení některé z knih, které pan Kašpar napsal. Je to totiž člověk mnoha povolání a schopností, což je věc, která je shodná pro mnohé z moudrých a pak přestává i vadit, že některé další neumíme, protože jak již zpívali ve své písni pan Voskovec s Werichem „Ten umí to a ten zas tohle a všichni dohromady uděláme moc

P.S. LOGISTICKÁ KONFERENCE SE NEKONALA, PANDEMIE JEJÍ ÚČAST ZRUŠILA, TO VŠAK NIC NEMĚNÍ NA OBSAHU SLOV, KTERÉ JSEM PSAL A PUBLIKOVAL VÍCE NEŽ PŮL ROKU NEŽ SI JE MŮŽETE PŘEČÍST.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář