Jak se tvoří budoucnost

Budoucnost tvoříme všichni, tady a teď a tvořili jsme ji včera, i den předtím, jediným rozdílem té dříve vytvořené, oproti té vytvořené dnes je její jméno. Ta dnešní se jmenuje ZÍTŘEK a ta včerejší nese jméno DNEŠEK.

Mně se dnes (23.2.2018) podařilo vytvořit další část budoucnosti trochu vzdálenější, budoucnosti, která je SVĚTEM BEZ ODPADŮ A PLÝTVÁNÍ.

Vytvořil jsem v rámci procesů INDUSTRIAL UPCYCLING lampu a dal jí, dle stejných principů i jméno, jmenuje se BOXEE. Proč? Protože je celá vyrobená z malých kulatých transparentních plastových krabiček (boxů) a jejím základem je jiná z lamp, lampa, která o svá stínítko přišla.

Ti z Vás, kdo sledují mé blogy dlouho si jistě vzpomenou, že první zmínku o dostupnosti boxů jsem zmínil v příspěvku již v prosinci. Proč tedy vytvoření lampy trvalo tak dlouho?

Je to prosté. Při vývoji je totiž strašně důležité dodržovat metodologii nazvanou 6R. Tato netvoří na rozdíl od odpadovo-recyklačních 3R pyramidu, ale kvádr, tedy základ, na kterém se dá stavět.

Pro ty, kdo o 6R nikdy neslyšeli doporučení, přečtěte si na našich stránkách e-book věnovaný prevenci vzniku odpadu, tam se tomto, stejně jako dalších nástrojích se kterými lze přestat plýtvat, dočtete.

V každém případě je rád vyjmenuji i na tomto místě

  1. RECOGNIZE neboli ROZEZNEJ
  2. RECONSIDER neboli ROZMYSLI
  3. REALIZE neboli REALIZUJ
  4. REDUCE neboli REDUKUJ
  5. REUSE neboli ZNOVU POUŽIJ
  6. RECYCLE neboli RECYKLUJ

První tři vyznačené tučně jsou nové, definované mnou samotným na základě mé práce a postupů a dalších věcí, na které dennodenně narážím. Další tři zde již byly a jsou propagovány odpadovými firmami již po desetiletí. Mají jen jednu malou chybičku – nefungují tak, jak bylo veřejně deklarováno, ale přesně naopak.

Aplikací 3R se totiž nestává svět čistším a upravenějším a není méně odpadu. On se za dobu intenzivní aplikace 3R principů, které mimochodem hustí společnost EKOKOM a další do dětí již od Mateřských školek, se objem celkově generovaného odpadu zvýšil o více než 100%.

Můžete namítnout, že to není možné, vždyť grafy recyklace a prohlášení vlády a ministrů, a právě EKOKOMu ukazují stále rostoucí poměr recyklace. To je pravda, ale všimli jste si, že ze všech prohlášení zmizela informace o tom, jaký je výsledek rovnice

ODPAD + RECYKLOVANÝ ODPAD = ?????

A to je ono, na to aby jste totiž mohli recyklovat MUSÍTE NEJPRVE ODPAD VYTVOŘIT, protože RECYKLACE  je možná právě jen u odpadu.

Proč?

Protože za odpad musíte zaplatit

Za surovinu, byste dostali zaplaceno

A to by se pak nemohl ODPADOVÝ BUSINESS stát pátou nejprofitabilnější oblastí podnikání světa.

Ale to jsme zašli daleko.

Tvorba výrobku z průmyslových přebytků, jako v tomto případě z obalů, totiž vyžaduje nejen rozeznat, že se dané věc nemusí hned stát odpadem – TO UŽ UDĚLAL KLIENT, který vyslal svého pracovníka na ZERO WASTE seminář, ale i VYMYSLET co se s danou věcí dá udělat, a to bez ohledu na její původní určení.

Právě to způsobilo, on časovou prodlevu, protože zatímco způsobů využití krabičky a segmentů, kde by to bylo možné, jsme identifikovali kopu, využití jako stínítko lampy přišlo jen jedno jediné, ale věřím, že nám pomůže osvětlit cestu k dalším nápadům.

Třetí R, které znamená realizuj, či udělej, šlo již samo.

Těším se na naše společné projekty a zůstávám

S pozdravem a přáním efektivního pracovního týdne bez odpadů a plýtvání ve všech jejich podobách

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář