Jaké triky používají odpadové společnosti

Každý občan naší republiky platí několikrát za služby tzv. odpadového průmyslu a ten, kdo si myslí, že poplatkem za popelnici jeho „dobrovolný příspěvek“ končí, hluboce se mýlí. Platí totiž také svým způsobem v práci, kde zaměstnavatel odvádí nejen daň, ale i platí za další kontejnery.

Platí za každý výrobek, jenž má cenu „odpadného“ zakalkulovanou v ceně výrobku. Platí za vyplýtvanou vodu, platí v ceně elektrovýrobku za tzv. elektrošrot a platí a platí a platí.

Takovéto chování však není podmínkou a já bych rád dnes, v tomto příspěvku předal čtenáři několik rad týkajících se odpadů v průmyslovém prostředí, firmách, závodech. Jejich uplatnění však není limitováno zdaleka jen tam, a proto věřím, že se inspirujete i mimo svou práci.

Rady vychází ze vzorců chování odpadových společností. Vzorců, které se s malými odchylkami objevují v každém z projektů, které mám tu čest realizovat.

Rada první

Zjistěte zda-li má prevence vzniku odpadu ekonomický potenciál.

 

Projděte si náklady za odpadové hospodářství (všechny položky s ním související), dostanete-li červené číslo, začněte hned, dostanete-li černé blízké nuly pojďme se podívat proč není o 20-30% vyšší.

Rada druhá

Spočítejte si množství odpadových kontejnerů v závodě a vyčíslete si částky za nájem a odvoz

Rada třetí

V případě, že využíváte lisovací kontejnery požádejte o možnost průběžného zjišťování jejich naplněnosti, a to optimálně vizuální

Rada čtvrtá

Nechte si předložit výkaz odpadového hospodářství společnosti

Rozpad po měsících a to minimálně za předchozí rok, optimálně však za období několika let, aby jste viděli trend.

Rada pátá

              Zaveďte si vlastní vážení odvážených odpadů

První čtyři rady, respektive jejich aplikace Vás nebude nic stát, kromě Vašeho času, či času Vašich kolegů. Potřebné údaje totiž již často máte, a to jak ve fakturách, tak v povinné evidenci a na dalších místech. Problémem je jejich roztříštěnost, proto je třeba je dát a shromáždit na jedno místo, a to nejlépe do rukou člověka odpovídajícího za celkové hospodaření společnosti, nejen za dílčí výsledky.

Pátá rada již vyžaduje investici, ta je, ale ve srovnání s možnými přínosy naprosto zanedbatelná.

Na závěr ještě maličkost.

Odpadové společnosti mnohdy svým klientům jako nejlepší řešení „NUTÍ“ velkoobjemové lisovací kontejnery, a to na každou komoditu samostatně. Měsíční nájem tohoto typu kontejneru pak zatíží společnost často částkou od 5000,-Kč výše a každý odvoz 2.500 a víc. Tyto kontejnery pak jako součást řešení odpadové společnosti rády ponechávají na místě, a to i přesto, že jsou vyváženy například jen jednou za 3 měsíce, či dokonce za půl roku.

S tímto přístupem je investice do malého jedno, či dvoukomorového lisu často řešením jehož ROI bývá kratší než jeden měsíc, a navíc může napomoci řešit i více komodit naráz.

Podobných triků mají odpadové společnosti v rukávu celou řadu, dalo by se říci, že je jimi odpadový průmysl prolezlý, protože je postavený na netransparentnosti. Často stačí jen trochu světla a to, co Vám způsobovalo těžkou hlavu se může stát rázem prostředkem zvýšení profitability vaší vlastní společnosti, stačí jen ROZSVÍTIT.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář