Kabelová cívka je běžně používaným prostředkem. Nejčastěji ji můžeme najít tam, kde pracuje se materiálem, který je možné navinout. Kapely, lana, řetězy, nitě, není ho úplně málo. Druhým místem, kde je možno ji nejčastěji vidět je na skládkách a předtím v odpadových kontejnerech.
Ve stejných odpadových kontejnerech, kde vidím ne jednotky, ale stovky a tisíce dřevěných palet a dalších obalů, které slůvko JEDNORÁZOVÝ, zařadilo po první cestě mezi odpad směřující na skládky.
Cívky, ale i špulky, jsou vyráběny z více materiálů.
Ty nejmenší průmyslové na nitě jsou plastové
Větší pak kombinují karton, železo a dřevo
Pak existují celodřevěné
A ty největší jsou celé z kovu
Mezi tím se objevují o kartonové a plastové.
Je to již čtyři roky, kdy mne poprvé zaujaly, nebylo to jejich krásou, ale tím, že se k nim nikdo neznal a skutečné objemy, které končily na skládkách, byly obrovské. Již pro první klienty se podařilo vytvořit systém efektivního opakovaného využívání v rámci vlastních subdodavatelských řetězců a zároveň, šel dopředu i vývoj a objevily se i v tuzemsku první cívky skládatelné.
Dřevěné, resp. materiálově kombinované cívky však stále dělají mnohým těžkou hlavu a lehkou peněženku, protože odpadové společnosti si nechávají, stejně jako u ostatních dřevěných obalů zaplatit nejen za přistavení kontejneru, ale i jeho manipulaci, odvoz a v některých případech i skládkovné, které, k jejich potěše za podporu státu utěšeně roste, aniž by se nad opakovaným odsunem termínů skládkování někdo pozastavoval.
V každém případě mám radost, že se nám po roce a půl intenzivních jednání podařilo, najít systémové řešení a nejenom to, v rámci jednání s partnery se nám podařilo souběžně spustit i projekt druhý, který jsme nazvali BLACK ZERO, tedy Černá nula a týká se druhotného zužitkování právě jednorázových dřevěných obalů, které zaplňují kontejnery, aby následně končily naprosto nesmyslně na skládkách a zisky za špatné zacházení v peněženkách majitelů odpadových společností, vlastníků skládek a politiků, kteří svým nekonáním, zajišťují této malé skupině obyvatel trvale velký a rostoucí příjem.
Nevím, jestli jsem to zmiňoval, či nikoli, ale odpadový průmysl je již řadu let pátým neprofitabilnějším průmyslem světa hned po Zbraních, Drogách, Ropě a Obchodě s bílým masem.
Nevím kolik ze čtenářů pracuje v továrnách a provozech, kam vstupuje materiál na cívkách a tyto končí v kontejnerech, vím však, že pracujete-li v továrně, pravděpodobně i v té Vaší končí v kontejnerech jednorázové dřevěné obaly a palety a Vaše společnost za odpadové „hospodářství“ platí měsíc co měsíc nemalé prostředky.
Je-li tomu tak, přepošlete prosím tento článek svým kolegům, či přímo panu řediteli, či paní ředitelce, přeci jen to je právě on, či ona, kdo zodpovídá za ekonomiku společnosti a eliminuje-li jednu z trvalých nákladových položek může se stát, že budou prostředky na jiné věci, třeba i na platy těch, kteří svou prací přispívají k existenci a často i k růstu firmy.
Kdybyste nechtěli na stránkách hledat kontakty, tady je přikládám. Můj telefon je +420 728492512 a nejčastěji dostupný jsem na e-mailu michael.rada@gmail.com, či doméně @industrial.upcycling.cz.
Přeji Vám krásný den a věřím, že cívky a dřevo brzy přestanou být u Vás nákladem a výplní Vaší blízké skládky.