Když držíš zetko běžíš

Novodobé sporty mají mnoho společného, třeba potřebu ovladače. Ovladačem může být externí zařízení, pár let i vlastní tělo a v poslední době jím může být o vlastní mysl. K realizaci sportovních výkonů a dosahování rekordů není třeba stavět drahá sportoviště, stačí displeje.

Zároveň není třeba, aby při vzájemných soubojích byli jednotlivý soupeři a hráči na jednom místě zeměkoule. Stačí, když budou na místě, kde je dostatečně silné a rychlé připojení a pobyt na páteřní síti bývá základem úspěchu.

Již pár let dokonce překonávají odměny pro vítěze odměny standardních sportů a v některých destinacích jsou herní sportovci oslavováni jako polobozi.

Jejich výsadou jsou rychlé reakce a prsty, často i schopnost bleskového rozhodování.

Co jejich výsadou naopak není jsou vypracovaná těla.

Přesto se obé nazývá sport.

Myslím, že ještě ve svém životě budu mít tu možnost zažít olympiádu právě virtuálních sportů. Přiznám se, že minimálně jeden aspekt je mi blízký. Snížení množství odpadu a plýtvání se kterým je každá ze standardních olympiád spojena.

Plýtvání začíná tím, že někdo, někdy rozhodl, že se olympiády musí konat pokaždé jinde. Znamená to, že je třeba na daném místě od nuly budovat sportoviště, infrastrukturu, budovat zázemí, a to vše často na úkor místních obyvatel, kteří jsou často bez adekvátní náhrady odstěhováni někam, kde se nebudou plést a nebudou tak na očích.

Dále pokračuje nutností „svozu“ účastníků z celého světa. Často nejsou sváženi jen oni, ale i jejich sportovní náčiní a mnohdy i specifické potřeby, a to včetně týmů starajících se o jejich pohodu.

Jsme-li u cestování, pak nesmíme zapomínat na stopu, kterou po sobě zanechávají návštěvníci, kteří se v krátké době, za velké peníze dostávají na jednotlivá klání a jsou ochotni cestovat často přes půl světa, aby fandili a viděli své favority mezi vítězi.

Olympiády jsou též místem plýtvání penězi, plýtvá se tak intenzivně, že mnohá místa konání a země, kde se olympiády konají, zadlužují na generace dopředu a jen úvodní ohňostroj často stojí více než obyvatelé země spotřebují za měsíce standardního života.

A pak máme poslední aspekt. Objem generovaného odpadu ve všech jeho podobách, fyzické, sociální, urbanistické i procesní.

Na místo toho, aby tyto skutečnosti byly diskutovány, hovoří media o tom, že další zlaté medaile vzniknou recyklací elektroniky. Rád bych přitom tuto informaci doplnil. Na výrobu medailí bude použito dle mého odhadu 0,000000150985% celkového objemu odpadu. Velká část oné elektroniky nakonec skončí na skládce a já jsem si dokonce jist, kde tato skládka bude ležet.

Na ZEMI

To je planetě, na které ještě žijeme.

Na planetě, která z modré skleněnky se stala hnědošedou koulí odpadu, která nadále bude šednout s tím, jak na ní bude ubývat voda a budou i nadále mizet vodní zdroje.

Virtuální olympiáda dokáže mnoho z tohoto plýtvání eliminovat.

Dokáže, ale namísto toho bude modifikována tak, aby zisky ze zachování neefektivního modelu byly zachovány.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář