Když dva dělají totéž, nečekej totéž

Když dva dělají totéž, výsledek je …

V rámci projektů INDUSTRIAL UPCYCLING a související systémové prevence vzniku odpadu, včetně potravinového, jsme na konci roku 2017 po více než jednoletém testování nabídli uživatelům možnost nákupu domácích hydroponických zahrad/květináčů.

Úspěch byl nemalý a odrazil se na stále narůstajících prodejích, a produkt obohatil kromě jiného i nabídku internetového obchodu ALZA, s nímž dlouhodobě spolupracujeme.

Po samotném úspěchu, se na trhu objevila vlna nesoucí s sebou celou produktovou řadu výrobků, které se prezentují stejný názvem, ale tím podobnost končí. Jednotlivé výrobky se totiž liší způsobem, jakým s osazením a rostlinami zachází.

Zatímco první umožňují trvalý a kontrolovaný růst a možnost si od semínka vypěstovat téměř jakoukoli rostlinu, jsou druhé omezeny jak časem (2-3 měsíce) tak i nabídkou distributora dodávajícího jen rostliny, které on uzná za vhodné, a to v podobě zázračné kapsle.

Jeho zájem končí prodejem a udržitelnost je definována, stálou a permanentní nutností dokupovat nové a nové kapsle.

V této souvislosti vítám, že se k mému amatérskému, objevil i profesionální srovnávací test jednotlivých typů dostupných na trhu, který každému dává možnost volby, té správné varianty pro svou domácnost, kancelář, restauraci, kuchyň, či celou továrnu, protože všechny výrobky jsou úvodem do tématiky hydroponie a dávají tak možnost vyzkoušet na vlastní kůži, při minimálních nákladech, který způsob je tím pravým.

Celé srovnání má dvě části

První část je věnovaná všem typům zahrad MIG

Druhá pak dalším značkám a výrobkům

Tabulku výše v textu jsem si vypůjčil právě z konce druhé části.

Na celém srovnání se mi líbí kromě srozumitelnosti i fakt, že je prosté napadání, či vychvalování jednoho, či druhého řešení. Je soupisem faktů a zkušeností praktiků, kteří se věnují ve svém startupu vytváření prostředí vhodného pro zdravý a opakovaný růst rostlin v domácím, čistém prostředí, a ne prvotně slepému generování profitu na výrobcích, v nichž zdravý růst rostlin, není v dlouhodobém hledisku možný.

Zajímavou skutečností je i fakt, že se v testu uvedené zjištění odráží i na stránkách společnosti ALZA, zmiňované na začátku, a to v hodnocení jednotlivých výrobků. Všechny výrobky řady MIG jsou hodnoceny 5ti hvězdičkami, zatímco ostatní nemají často hvězdičku žádnou, či dosáhli maximálního počtu čtyř.

Tento fakt souvisí nesouvisí s ničím jiným, než snahou se pochlubit s výsledky svého nákupu a své vlastní práce. Přiznám se, jsem postižen shodně a není návštěva, které bych ve své kanceláři nenabídl možnost občerstvit se čajem z čerstvé máty, která již vice než 11 měsíců roste v nejmenší ze zahrad MIG, na konferenčním stolku vyrobeném z použité kabelové cívky.

Na závěr jedno doporučení. INTERNET je nástroj, je to zdroj informací a je třeba jej takto i využívat. Budete-li tak činit důsledně, je pravděpodobné, že i Vy budete stavět svět bez odpadů a plýtvání tím, že se vyhnete výrobkům, které ač na letáku mají plná ústa udržitelnosti, stanou se brzy jen dalším z odpadů, končících na skládce zvané SPOTŘEBNÍ ŽIVOT.

A nedáte si čerstvý salát?

 

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář