Když léto zmrzne

Kdysi dávno napsal Vladislav Vančura knihu Rozmarné léto, v níž plavčík Důra zažíval šťastně nešťastné období svého života v létě, které svým deštěm připomínalo spíše podzim, než dobu tepla a pohody a prázdnin, ve které se on, jako plavčík, získá na vážnosti.

I ve Vančurově létě najdeme však chlad a mráz

Stačí jen dobře číst

Je obsažen ve zlu a slinách, které s chutí kolem sebe rozhazují ti, kteří svou radost vyměnili za jinou hodnotu, která je jim bližší.

Stejně jako tenkrát jich je kolem méně, ale o to více se snaží, aby zasáhli co nejhlouběji a bude-li to možné, každá ze slin, aby vzbudila ze spánku další bodlák, či vraní oko, pro dobré zažívání.

Poznáte je snadno

Mají v sobě zloby tolik, že přetéká a kape kolem.

Vše je špatně. Vše dělali a dělají sami a nikdo jim nepomohl a nepomáhá. Obětovali se pro druhé a sami, sami trpí.

Hlavně v posledním z bodů mají pravdu

Trpí.

Žaludeční šťávy rozežírají jim vnitřnosti a pomalu se dostávají do oběhové soustavy určené původně pro životodárnou tekutinu. Ta však ustupuje, bráníce se tak přímému kontaktu se žlučí, jako se oni sami brání přímému kontaktu s ostatními, protože všichni a všechno je zlo.

Lidé jsou zlo

Hlas je zlo

Ticho je zlo

Rada je zlo

Pomoc je zlo

Uzavřeni do schránek svých představ koupají se ve vlastní žluči nadávajícím ostatním, že za ni mohou oni. Ukazují otevřené rány, které si způsobili sami viníce dveře, rohy, stromy, za to že jsou a plní svou funkci.

Přiznám se, že v tento okamžik jsem si vzpomněl na workshop, který jsem absolvoval před dvěma týdny. Měl jsem tu čest seznámit se s lidmi, kteří dělají svou práci s chutí a té mají dost i k tomu, aby ji sdíleli.

V rámci tohoto workshopu, jenž byl věnován tématu zaměstnanců a lidských zdrojů, padla z úst experta, zkušeného HR managera věta, jejíž sílu si myslím, že si ani neuvědomil, minimálně ne do okamžiku, než zaslechl, že pro všechny z účastníků byla tím, co na ně nejvíce zapůsobilo.

Ta věta zní

NEMYSLETE NA TY, KTEŘÍ ODCHÁZÍ, ALE NA TY, KTEŘÍ ZŮSTANOU

Z pohledu HR věc, která by měla být jasnou, ale není. Těm, co zůstanou se jen přidá práce těch, co odešli, a to při zachování jejich platu. Dělá se to se slovy, TY TO ZVLÁDNEŠ“ k nimž se dodává již méně nahlas „NENÍ TO NAPOŘÁD“

Zatímco první část je pravdivá, druhá je lží.

Přeci jen, proč si zvyšovat Headcount a Náklady, když to jde i takto.

Uvažujte o tom, já musím končit, mám už zmrzlé prsty.

 

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář