Když Nuda Pomalu Zabíjí

Dnešní článek je napsán v depresi. Její hloubka je podmíněna tím, jak veselé komentáře zdroj, o kterém budu psát, evokuje. Narazil jsem na něj, či mi byl spíše předložen FACEBOOKEM a já, jsem se nechal zlákat, abych se podíval

CO DĚLAJÍ HASIČI, KDYŽ SE NUDÍ

Vím, že hasič musí být stále fit (proto i sportovní hřiště a posilovny u a v některých hasičských zbrojnicích), a také vím, že musí být neustále připraven zasáhnout, ozve-li se alarm vyzývající do akce, třeba tak jak to při mistrovství světa ve fotbale v jednom z pro Chorvatsko nejdůležitějších zápasů předvedli chorvatští požárníci.

https://www.youtube.com/watch?v=NJ1g1DaKaG8

Vím také, že většina mužů a žen, kteří nasazují své životy, dělá svou těžkou a odpovědnou práci s nadšením, chutí a láskou, a to i přesto, že jednoduchá není. Přesto všechno, či možná právě proto mne deptá vidím-li jak často s jediným zdrojem, který na likvidaci požáru mají, plýtvají.

Plýtvají jím pro zábavu

Dle hesla nestačí-li voda, dáme více vody, ukazují, jakou má voda sílu.

Rád bych nejen jim, ale i všem ostatním připomněl pár maličkostí, na které při své zábavě, ale i práci, zapomněli.

  • VODU ČLOVĚK NEDOKÁŽE VYROBIT (není-li mluvčí společnosti VEOLIA, která začíná své osvětové přednášky o udržitelnosti slovy „MY JSME VEOLIA, FIRMA CO VYRÁBÍ VODU“)
  • VODNÍ ZDROJE NEJSOU NEKONEČNÉ
  • BEZ VODY SELŽOU ZDRAVÁ LIDSKÁ JÁTRA ZA 3 DNY, ALE PŘEŽÍT SE DÁ AŽ TÝDEN

Nebudeme-li mluvit jen o zábavě, ale i práci požárníků, pak je na čase se ptát, zda-li sledují, kolik litrů vody, při jednotlivých zásazích spotřebují. Vím, že když jde o život litr sem, litr tam není důležitý, ale věděli jste například, že standardní požární hadicí, při plném výkonu proteče až 800 litrů za minutu?

800 litrů!

Nedávno jsem psal o starostce jedné tuzemské obce, která kvůli suchu musela přistoupit k omezení spotřeby vody, resp. k vodě na příděl. Každý obyvatel její obce má nárok na 100l vody denně.

Srovnáte-li tato dvě čísla 800 a 100 nevypadají nijak drasticky.

Dáte-li je však do stejných jednotek (za předpokladu, že by se pořád někde hasilo na plný výkon) pak je toto srovnání maličko odlišné

1.152.000 litrů vody (často dle zákonných norem pitné) vs 100 litrů za jeden den.

Při pohledu jednoho roku se jedná o 420.480.000 litrů ročně

Toto číslo je samozřejmě značně podhodnocené, nejenom proto, že požítá jen s jednou hadicí, ale i protože nepočítá s hašením plošných požárů, u kterých v čím dál více případech dochází k hašení vodou z letadel.

Když jsme u těch velkých čísel přidám Vám ještě jedno 347.000.000 litrů pitné vody.

Dokázali byste říci k čemu se tento údaj váže?

Ti z Vás, kdo se měli možnost účastnit některé z mých přednášek na téma ZERO WASTE, INDUSTRIAL UPCYCLING, PREVENCE VZNIKU ODPADU a dalších odpověď znají. Pro Vás ostatním ji odhalím.

Je to spotřeba vody jediného průmyslového odvětví v jediném americkém státě, konkrétně Kalifornii za jeden jediný den. Tím průmyslem je průmysl ropný.

Co Vy na to?

Ještě však k zábavě a práci požárníků. Věřím, že bavit se mohou i s menším množstvím vody a vím, že při práci, kde by použili nízkotlakou technologii hašení suchou mlhou by byli schopni ušetřit 95% vody. Proč to nedělají? Na to se již musíte zeptat jich a certifikačních úředníků, kteří svým razítkem rozhodují o tom, jak dlouho ještě budeme moci žít.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář