Když řeka pláče, vysychá

Rok 2019 a hlavně pak jeho letní měsíce trvající od března do října byl rokem největšího historického sucha evidovaného v písemné podobě. Na toho, kdo jeho rekord překoná nemusel čekat dlouho, stačilo se překlopit do dalšího roku, protože rok 2020 byl ještě sušší.

Počet obcí s nedostakem vody se opět zvýšil

Mobilní nádrže na pitnou vodu, které jsou dle státního zpravodaje součástí státních zásob byly opět v jednom kole a dotační programy se opět vyčerpaly do poslední kapky.

Zbylo jen sucho

Miliony stromů vysazených s obrovskou slávou za přítomnosti médií, v nichž prezentovali politici svůj boj proti klimatické krizi uschly a na vině je zase jediné, příroda, která se neumí postarat o miliony dalších potomků, uměle zploděných v honbě za prvním místem v soutěži vysaď strom.

Sázení stalo se národním sportem

Sport zůstal na displejích

Ve výročních zprávách společností se k dolarům a Eurům dobře vyjímají koláčové grafy ukazující plnění SDG CÍLŮ udržitelného rozvoje, cíle stanovené a prezentované se slávou v roce 2015 prezidentem OSN a převzaté většinou států světa.

Zatímco politici létají po světě, aby nezameškali další představení cirkusu obrovských plánů v jejich vlastních státech hoří lesy, savany, pouště, města i voda. Zatímco na stolech vždy rozdané lahve s vodou jejich řeky vysychají připomínajíce stále méně veletoky a řeky.

Jezera a vodní rezervoáry stávají se zdrojem čím dále většího profitu pramenícího z nedostatku.

Ozbrojené stráže přesunuly se z bank k vodním zdrojům a namísto hranic hlídají se koryta řek

Nezaplatil jsi, nepij

Rychlostí vysychající zbytky organické hmoty není ani třeba pohřbívat, vyschne dříve, než je možné se k ní dostat a změní se na kámen, který čím dál méně připomíná život, či smrt. Stává se realitou.

Tak daleko zatím nejsme, ale zároveň je třeba říci, že tak daleko zatím nejsme.

Plzeń je město pěti řek a ve všech ubývá voda

Vprostřed řek ostrůvky a břehy mohou se zpevnit betonem pro další náplavku, která svým rozpáleným tělem, které objevilo se namísto trávy, pomáhá odpařovat vodu ještě víc.

Člověk by řekl, že když řeka pláče, budou povodně. To je však omyl

Povodně jsou jen tehdy, zapláče-li nebe, či některá z lidských staveb postavených napříč proudu začne ukazovat nedokonalost práce člověka. Ledovce už doplakaly, zůstala údolí a kdysi zmrzlé, propustil let na svobodu spolu s jejich nemocemi, starostmi a radostmi.

V údolí smrti již neteče řeka, připomíná jí jen projekce umně zbudovaná těmi, kteří žijí z turistického ruchu.

Začínáme se stěhovat pod zem, do chladu a teď, před příchodem zimy, doufáme, že přijde se sněhem i mrazem, ne tak jako vloni. Doufáme, že lidské chyby napraví příroda tak, jako to dělala vždy, po dlouhá léta trpělivosti.

Všchny řeky světa pláčí

Člověk a příroda má žízeň

A politici rozdělují si prostředky na vodu sedíce u plných džbánů a talířů jež namísto jednoho, nasytily by mnohé.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář