KOUČOVÉ vs MISTŘI

Dnes, poprvé ve více než pětilené historii mého blogu, to nebudu já, kdo příspěvek napíše, ale jeho autorem bude člověk, s nímž jsem měl tu čest strávit jedno sobotní odpoledne. Odpoledne, které bylo začátkem spolupráce. Příspěvek publikoval ve své silně rostoucí skupině na síti FACEBOOK a s jeho svolením, jej tímto přetiskuji s více než šestiměsíčním časovým rozestupem.

Jakub Pacanda

Správce · 1 hod

TÉMA DNE: KOUČOVÉ vs MISTŘI

Představu, že budu úspěšný podnikatel, jsem si utvořil ve svých 16 letech. Tehdy jsem díky MLM začal vyhledávat kouče a mentory, kteří mě měli naučit být úspěšným podnikatelem. V mém dospívání, jsem potkal a prošel rukama mnoho schopných koučů a mentorů. Protože mezi mé přednosti patří „nasávat informace jako houba“, vnímat (nikoli naslouchat) a hlavně velice rychle konat, vždycky jsem si dovednosti svých koučů osvojil a dorostl je.

Později jsem sám začal mít chuť psát knihy, učit druhé mým znalostem a koučovat. Koučoval jsem community building více jak 2 roky. Byla to doba, kdy jsem o komunitách věděl naprosto kulový, ale když mi někdo za dva 1,5h (celkem 3h mého času) kurzy zaplatil 7 000 Kč na ruku, musel jsem se to naučit a být na náš skype hovor připraven alespoň o dva kroky před mým žákem.

V tomto období jsem začal mít problém. Pokud jsi sám kouč a začneš tohle chápat, pak víš, že i jiní koučové jsou pouze o krok (maximálně o dva) před Tebou. To mě osobně jako snílkovi (který toužil změnit svět) nestačilo. Tak jsem začal kolem sebe pátrat víc do hloubky a všímat si odkud ti „schopní ve svém oboru“ berou zkušenosti a praktické dovednosti. Došel jsem k tomu, že každý takový snílek/vizionář se to učil od svých MISTRŮ.

Obecné užití slova MISTR (zdroj wiki)

Obecně slovo mistr označuje jakéhokoliv člověka, jenž dosáhl mimořádné zručnosti či dokonalosti (nebo se k ní blíží) v nějakém oboru lidské činnosti respektive mistrovství ve svém oboru (a to zpravidla bez ohledu na jeho formální vzdělání, funkční zařazení či jeho společenské postavení). Ženskou variantou tohoto slova je buďto mistrová (obvykle v případě povolání či řemesla) nebo mistryně (nejčastěji v případě sportu či umění).

Mým jedním z mistrů je Tomáš Havrda. Vybral jsem si ho proto, aby mě naučil pracovat s mým vnitřním světem, abych pochopil, kde je můj střed a našel vnitřní rovnováhu. Vybral jsem si ho proto, že na mě už od prvního setkání Tomáš takto působil – klidně a vyrovnaně. Za každé situace.

Minulou sobotu jsem měl to štěstí, že jsem potkal svého dalšího mistra, od kterého se chci učit. Tím mistrem je Michael Rada. Byla doba, kdy jsem jako žák ještě nebyl připraven. Michal mě několikrát oslovil na sítích (ať už na LinkedInu nebo zde) a já byl k jeho impulsům slepý i hluchý.

Jeden z důvodů, proč jsem začal žít v dodávce je, abych jezdil za členy mých komunit a poznal jejich příběhy i osobní stránku. Chci s lidmi (co chtějí), tvořit přátelské vztahy a takovou mou rozšířenou rodinu. Když mi Michael napsal, že si všiml, že jedu na víkend do Plzně a pozval mě k němu na čaj, řekl jsem si proč odmítat někoho, kdo má o mě skutečný zájem? Bylo to naprosto skvělé setkání a já od prvního okamžiku věděl, že se od něj chci učit. Michael nepokračuje v evoluci v průmyslu. Tvoří první skutečnou „revoluci“ a mění zaběhnutá paradigmata. Z přebytků, které zůstávají fabrikám, on jako umělec tvoří něco, co může dokonale sloužit. A protože jsem rebel, protože miluji bourat domněnky a hlavně protože mi záleží na naší planetě i na lidech, kteří tu budou po nás, musím se to od Michaela naučit.

Vyzývám všechny snílky, vizionáře, disruptory co jsou zde ve skupině, podělte se se mnou a ostatními o vaše MISTRY.

Hezký víkend.

https://www.facebook.com/jakub.pacanda/videos/2808380365840788/

 

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář