Krása a Pravda Jazyka Českého

I když s Českou gramatikou bojuji v každém příspěvku, snažím se jí nepoškozovat. Připadá mi však, že lidí, kteří si váží svého jazyka je v tuzemsku čím dál méně a  raketově přibývá opět těch, kteří ze strachu nejen o koryto, drží jazyk raději za zuby.

Je to škoda.

Jazyk je krásný a spisovná čeština zní uchu více než harmonicky.

To vše bez ohledu na to, že „vůl kdys jméno obětiny, je titul kamaráda“ jak stále zpívá nesmrtelný bard.

Český jazyk v jeho krásné zkratce, dokázal využívat Karel Čapek a nebyl jistě sám, ale právě jeho dílo mi ukázalo, že není třeba mnoha slov, aby se vyjádřila myšlenka. Když jsem pak poznal Japonská HAIKU, přišlo mi, jako bych je již někde viděl. Někde je četl.

V době sociálních sítí, se ke zkratce některé vrací.

Například twitter.

A právě tam jsem dnes, tedy v neděli 1.července 2018 objevil zkratku, která se s jazykem českým přímo mazlí, podívejte se sami.

„Dříve byla malá šance, že to Babišovi projde. Teď je Malá šance, že to Babišovi projde“

Uznejte sami. Není to geniální?

Jedno velké písmeno a všechno jej jinak.

Přitom ono jedno velké písmeno není samo o sobě ničím. Ovšem ve spojení ducha a jazyka je ostřejší než břitva na tepu času.

Jazyk však není jen doménou starých časů. Podívejte si, jak si s ním dokáže pohrát Michal Orsava, video kouzelník

S jazykem si však umí pohrát lidé nejenom v tuzemsku, ale i v zahraničí a místní (no)vináři slovu dodání jen tu správnou formu světící prostředky. Představte si, že bychom bez nich nevěděli, že igelitka je vlastně dar z nebes, zatímco papírová taška Vás, resp. nás dovede jen do pekel.

Naši politici to dávno pochopili a svou jadrnou mluvou přesvědčují voliče, že sami jsou také jen lidmi. Jedním, či jednou z davu. Vše pro národ, Vše pro lid, zní hesla za kterými ve výsledku stojí mezi řádky JENOM NA MNĚ ZÁLEŽÍ.

Jak jinak by potom mohly vznikat zákony, jež mají více nejasností a děr a alternací než seriál HOSPODA, či nekonečná ULICE.

Všude se víno pije, jen v tuzemsku se chlastá

Proto je třeba využít nekontrolovaného konzumu a zvýšit opět objem generovaného odpadu tak, aby ti, co z odpadu žijí a řadí tak odpadové hospodářství mezi pátý nejprofitabilnější průmyslové odvětví světa, měli zase na pár let o růst zisků, z nichž může kapat do soukromých kapes dost na to, aby byla služba v politice dostatečně atraktivním postaráno.

A pak na polích vidíte brabce jak třepotá radostí křidélky, že ten igelit zobat mohou i jeho brabčátka.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář