Legálně Nelegální není Ilegální

V noci z 22 na 23 srpna 2018 zavedly spojené státy nové celní sazby pro dovoz zboží z Číny. Tento krok se týká velkého množství komodit a přiznám se, že jsem sám zvědav, který politický přístup bude úspěšnější, zda-li americké zvýšení, či evropské odpuštění.

Většinu svého profesního života jsem strávil a trávím v úzkém kontaktu s logistikou. Nedílnou součástí logistiky, a to hlavně té mezinárodní, je dovoz a vývoz zboží, nazývaný též přeshraniční obchod.

V devadesátých letech minulého století, když jsem se svou prací začínal, neexistovala „jednotná Evropa“ Každá země si hrála na svém písečku, a to i přes pakty a společenstva, které dobrovolně, či méně dobrovolně vytvářely.

V logistické praxi to znamenalo nejen spoustu hranic, ale i měn.

V dnešní době nových svazků více, či méně dobrovolných, žijeme v čase, kdy se hranice posouvají a tím i pojem přeshraniční obchod. Nakoupit si můžete jet do Německa, Francie, či Norska, clo nezaplatíte a DPH to je přeci vyřešené úmluvami „o neútočení“.

Clo a s ním spojené DPH platíte jen při dovozu zpoza těchto umělých hranic Evropské Unie.

Součástí mé práce byl, a nadále i je, mezinárodní obchod.

Neobchoduji s virtuálními zážitky ani virtuálními měnami. Obchoduji s věcmi, na které si můžete sáhnout, dotknout se jich a být s nimi ve fyzickém kontaktu.

Na jejich převoz stále potřebujeme dopravní prostředky – vlaky, auta, letadla, lodě, nohy, ruce a tak dál.

Aby byla kontrola, zavedlo se celní řízení.

Aby byly z každého obchodu peníze, zavedlo se clo.

Generální ředitelství Cel, sídlící pravděpodobně stále na dohled Sherwoodu kontroluje prostřednictvím svých odznakem a razítkem vyzbrojených složek trhovce, aby jim zatnulo tipec, budou-li napodobovat výrobky mezinárodních značek, které namísto poděkování a odměny, i nadále do země hrnou neprodané kusy ze zahraničí, aby je zde prodali s větší marží lidem, kterým stačí nápis SLEVA a koupí vše.

Politici tleskají nové hedvábné stezce a přestřihují pásky se zdůvodněním, že to dělají pro nás, pro občany. Nedělají. Lžou, ale to teď nechci rozebírat.

A ten krásný a lesklý pás hedvábí už svůj účel splnil. Zavázal oči spravedlnosti, která slepotu jen předstírá a s oním kusem hedvábí jsou již nataženy statisíce samostatných vláken, která stále sílí a umožňují do EU, ale i ČR vstupovat stále většímu objemu výrobků, které odeslány z Číny náhle se zjeví u Vašich dveří, bez cla, bez daní, bez těch zbytečností, které už někde, někdo prý vyřídil.

Vlastně Ně Kde a Ně Kdo, nejváženější občané a nejštědřejší filantropové, kteří vše už zaplatili a vyřešili.

Hned a Zadarmo

Protože je to nic nestálo.

Vše je zadarmo, sice na to není žádný papír, nikdo neví, kde se věc vzala, kdy přijela, ale vše je v pořádku Ně Kde a Ně Kdo to už zařídili.

A tak na rozdíl od Ameriky, kde Ně Kde a Ně Kdo přišli o občanství, v EU i v ČR stávají se hrdými poradci vládních sborů a prezidentů, kteří ví, na koho se spolehnout.

A mezinárodní expresní společnosti rády poskytují své systémy a sledovací čísla, aby se nakonec ukázalo, že doručeno (možná bude), kdy a komu už je na diskuzi, ale jak zůstane záhadou hodnou detektiva „TI“ ze země středu.

 

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář