Mám svět na dlani

Zabrouzdáte-li si mými blogy zjistíte, že ač se dotýkám tematicky mnoha oborů a položek, mají něco společného. Tím něčím je cíl, který jsem si v roce 2013 stanovil při odchodu do soukromého sektoru a je jím VYBUDOVAT SVĚT BEZ ODPADU A PLÝTVÁNÍ.

Mnohým může se to zdát pošetilé a ptají se, kde mám neziskovku a kolik jsem jim už z jejich kapes vybral peněz a kolik jsem získal na dotacích, bez kterých podobný cíl nelze dosáhnout.

Myslím, že odpovědět zvládnu i bez kontaktu účetní nápovědy na telefonu

Za pět let jsem na své cestě vybral a tím pádem i použil přesně NULA peněz z cizích zdrojů

Vše, co vzniklo, bylo zaplaceno z prostředků, které jsem dostal za svou práci. Ať to již byla odměna za nastavení logistických procesů při výstavbě nového výrobního závodu, či za korekci a zefektivnění procesů v těch stávajících. Ať to je dokončená integrace prevence vzniku odpadu, či přednáška na některé z výše uvedených témat.

A nyní si troufám říci, že mám na dlani svět

Jaká troufalost

Ale, proč bych to neřekl, je-li to pravda.

Ta kulička, kterou vidíte na mé dlani je totiž světem plným života a zdraví. Života včel a zdraví lidí.

Je totiž z medu.

Ano, na dlani mám medovou kouli a je v ní právě tolik medu, kol se vejde na běžnou čajovou lžičku, tedy sedm gramů.

Jestliže jen pokrčíte rameny, a půjdete na své cestě internetem dál, jděte, nebo se můžete dozvědět, jak a proč?

Na první otázku JAK, odpovím, že tekutý med, bez jakýchkoli přísad, byl uzavřen do jedné gelové kapsle.

Odpověď na otázku PROČ však bude obsáhlejší.

Cíl, který zmiňuji výše nejde vybudovat ze dne na den, a (jak jsem v roce 2013 zjistil) neexistovali k jeho vybudování ani nástroje, ani snahy. Svět byl plný prohlášení o nutnosti více třídit a překrásných grafů ukazujících stoupající objemy vytříděného odpadu a jaksi se zapomnělo mluvit o tom, že díky třídění a dalším popelnicím a kontejnerům a košům a odpadovým nádobám, je odpadu víc a víc (jen ve Velké Británii stoupl v posledních 20 lety objem komunálního odpadu o 80%).

Velkou část a to až 80% tohoto odpadu, tvoří obaly.

Obaly jejichž výroba živí nejen obalářský, ale i odpadářský průmysl a dlouho to nevypadalo, že by chtěl někdo, něco změnit.

Ale víte, že obal, není nic nového?

Je tu již odjakživa a sama příroda balí a balí skutečně dobře, protože balí jen tak, jak je nutné a s přihlédnutím na udržitelnost procesu se stará o to, aby z obalu, po jeho rozbalení, co nejdříve nezůstalo nic nezužitkováno.

Právě v tom se liší od obalu, pro jehož vznik je potřeba jeden průmysl a pro jeho likvidaci další tři.

Medová kulička, která je na mé dlani, je medem zabaleným v jedlé a rozpustné kapsli.

Nese právě tolik medu, jako některé snídaňové vaničky naplněné podobným obsahem, kterému je však pomoženo k vyšší trvanlivosti cestou integrace chemických látek, jejichž přítomnost snadno poznáte, otevřete-li med později, než stojí na datu doporučené spotřeby.

Věřím, že i díky tomuto článku, dostanete možnost cítit jaké to je, mít svět na dlani a těším se, že naše dlaně a světy budeme moci propojit v modrou kuličku s krásným jménem ZEMĚ.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář