Vprostřed měsíce července hlásí největší počet meteostanic nejvyšší historicky naměřené teploty pro tento čas roku. K nim hlásí noviny počty mrtvých z horka. Jen v Japonsku to bylo mezi 20-25.7.2018 56 lidí. Řecko 55 při požáru způsobeném horkem.
Namísto k moři míří lidé do klimatizovaných nákupních center
Namísto kostelů do katakomb a hrobek
Metropole Jihoafrické republiky je opět jen krůček vzdálena od vyhlášení vodní nouze spojené s příděly vody
V Indických metropolích je tomu stejně.
Přidávají se i místa, která nikdy nouzi o vodu neměla
Zeměkoule, respektive globální skládka odpadových firem vysychá
A brzy začne opět doutnat nejen na povrchu, ale i ze samotného jádra.
Počet požárů roste a s nimi i počet mrtvých, a to nejen na straně obětí, ale i těch, kteří se jim snažili pomoci – požárníků a záchranářů.
Vybaveni zastaralou technikou hasí převážně vodou a jeden zásah prolijí obsah i několika nákladních cisteren umístěných v požárních vozech a stejně to často nestačí.
To vše v době, kdy existuje technologie nová.
Technologie, která má sice vodu také jako nosné medium, ale není to voda, která hasí, ale skutečnost, že rotující mikrokapičky dokáží mnohonásobně zvětšit svůj objem „odsátím“ kyslíku, čímž dojde k uhašení. Rychleji. Efektivněji. Do samotného jádra.
To vše při souběžné úspoře vody a vodních zdrojů z 95%
95%
Není to tak dlouho, kdy se v tisku objevila zpráva o nebezpečnosti pražského Strahovského tunelu, místa, kde denně projíždí desítky tisíc lidí. Jedním z aspektů, či chcete-li jedním z problémů, je nedostatečně a chybně provedená ochrana proti požáru. Podobné problémy jsou i v dalších místech, a to nejen v Praze, kterou kromě jiného protíná METRO, ale i v budovách, školách, skladech, a na mnoha dalších místech.
Přemýšlíte-li o důvodech, proč je tomu tak a nepoužívá se nových technologií, je to snadné
Výpalné nese zisk.
Proč něco měnit, vždyť od toho je platíme (požárníky, záchranáře). Proč něco měnit, vždyť každý spálený byt a budova znamená potenciální kupce pro další nemovitost. Proč něco měnit, vždyť nedostatek vody ve svých bazénech nepocítíme.
Není to tak dlouho, kdy jsem viděl rozjařené požárníky zalévat trávník před honosnou vilou starosty jednoho malého města. Vypadalo to, že si práci řádně užívají a zalili i příjezdové cesty, aby jim to nebylo líto.
VODA je vzácnost. Ne proto, že v plastových lahvích stojí stále víc, ale proto že lidstvo ve své moudrosti je sice schopné objevit vodu na Marsu, ale neumí ji vyrobit doma.
I když to bych lhal.
Svým způsobem ji umí vyrobit například odčerpáváním z atmosféry a dalo by se říci zkapalňováním okolního vzduchu, ale i to jsou projekty, které často zůstávají bez zájmu investorů a politiků. Ti totiž sice rádi zatleskají při přestřižení pásky ukázkového projektu, ale není-li již od počátku jasné, kde a v jakém rozsahu bude odměna pro ně samotné, končí zájem právě u tohoto aktu.
„Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet“ stojí v jednom z krásných klasických českých večerníčků
„Pod Suchou Mlhou nehoří“ stojí v popisu technologie, která neuspává, ale zachraňuje životy, a to nejenom od spálení, ale i smrti žízní.
P.S. Aktuálně se technologie připravuje pro aplikaci v čerpacích stanicích a první pojišťovny zvažují její integraci, jako podmínku pro pojištění nemovitosti. Důležitá je rychlost, protože ta zachraňuje životy hned dvakrát.