Mnohomužství

Včera jsem se věnoval tématu žen a dnes učiním totéž jen se podívám na věc z jiného úhlu pohledu. Z historických záznamů prý bylo vyčteno, že v prvních společnostech měly vládu ženy. Pokud si dobře vzpomínám, hovořilo se o matriarchátu. Zajímavé by bylo zjistit proč tomu tak bylo.

Nemyslím si totiž, že matriarchát byl postaven na genderové nerovnováze a významné množstevní převaze žen nad muži. Jistě nebyl dán ani jejich větší fyzickou silou (i když výjimky se jistě našly), důvod tedy musel být jinde a i přesto, že nebyl matriarchát výdobytkem moci, byl a na některých místech zeměkoule stále ještě je, zřízením, kde hlavní slovo mají ženy.

Nemluvím o genderových aktivistkách, Nemluvím o lesbickém vztahu. Nemluvím o povinných kvótách žen v dozorčích radách a nemluvím ani o paní Merklové.

Myslím však, že však mluvím o královně matce.

V názvu příspěvku jsem použil poměrně netradiční výraz – mnohomužství, ne však proto abych poukázal na manželské vztahy, kde jedna žena má více mužů, ale abych poukázal na to, že všude je až moc mužů.

Vypadá to jako kdyby vytvářeli ze strachu stáda

Vedeni jedním volem, který se většinou sám určil do pozice vůdce nemaje ani ponětí o směru, natož o tom, kde se nachází.

Své vůdcovství podkládá titulem, penězi, diplomy, či politickou „kariérou“ jejíž rozměr a razance závisela jen na tom, komu se hodil a od koho se nechal koupit.

Pokud se dobře podívám do lavic poslanecké sněmovny, či parlamentu, uvidím podstatně více mužů, či osob mužského pohlaví, než žen. Podívám-li se do sněmovních a parlamentních kanceláří, uvidím mnohem více žen než mužů.

Ti první nastavují tvář a mužnou hruď

Ty druhé záda, na kterých se dobře staví katiéra, a rychlé prsty, které dokáží napsat e-mail dříve, než bys řekl KUK, a přitom dokáží nejen krásně vypadat, ale i uvařit kávu, která je na pána tvorstva příliš komplikovaná na přípravu.

Když jsme u té kávy, musím všechny upozornit, že v mé pracovně se nachází jen jediná nádoba s granulovanou kávou, dar za záchranu jednoho života jednoho člověka, zbytek jsou jen čaje a to sypané, a kromě nich mohu připravit a denně připravuji i čaj z čerstvých bylin pěstovaných v hydroponické zahrádce.

Možná, že tato fakta mají vliv na skutečnost, že v mé pracovně nemají ženy funkci podpůrnou, či chcete-li podřízenou, nýbrž rovnou té mé. Přichází jako hosté a mám rád, když se vrací s pocitem něčeho tak známého jako je domov.

To, že se za den vystřídá většinou žen několik, zatímco já zůstávám jediným mužem je známkou toho, že není třeba kvót a genderových studií na to, aby prostředí a spolupráce mezi mužem a ženou byla vyrovnaná, v rovnováze. Každý z nás totiž umí něco až samozřejmě na ty, co umí vše, ti totiž zabírají židle a pozice někde jinde a do mých prostor pravděpodobně nikdy nevkročí, i když by nebyli zdaleka prvním prezidentem, či prezidentkou, kteří tak učiní.

Mnohomužství je pro mne stavem, v němž je přemuženo.

Ne pro inteligenci, ale pro pocit stáda, jemuž dokáže velet každý vůl.

Stačí jen zabučet a vydat se směrem kde cítím tu správné žrádlo, to že jej vaří někdo jiný není důležité, stejně jako to, že jednou do žaludku druhým doputuje každý vůl.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář