Můžeš podnikat 2019

Ano, je to skutečně tak, i v roce 2019 můžete začít podnikat i Vy. Jednou z krás podnikání je i to, že Vám nikdo nemůže připomínat, že ve Vašem věku… Tedy říkat to sice může, ale tím to končí, nikdo totiž za Vás nerozhodne a v tom vidím další krásu podnikání.

Důvodem vzniku tohoto příspěvku je má již téměř čtyřletá spolupráce s organizátory programu MŮŽEŠ PODNIKAT, o kterém jsem již několikrát psal. Zatímco oni program stvořili a jako tým řídí, já jsem dlouho mohl přispět jen svým časem a myšlenkami, které, jako jeden z dnes již z více než 150 řečníků, sdílím.

Lednový workshop na Obchodní Akademii v Rakovníku, měl pro mne však ještě jednu zvláštnost. S ohledem na blízkost bydliště mých rodičů jsem mohl na přednášku vzít i svoji maminku, která nejenže nedávno oslavila sedmdesátku, ale i strávila více než padesát let svého života tím, že učila děti v Mateřské škole.

Na této akademii jsem již jednou přednášel, bylo to před více než třemi roky, a proto mne o to více potěšilo, když jsem byl přivítán slovy „Ráda Vás zase vidím, pane Rado“. Bylo to krásné a silné, a ještě silnější byl pak dotaz, zda-li na mou přednášku může paní profesorka přivézt i svou vlastní třídu, protože by chtěla, aby její studenti slyšeli můj příběh.

Má odpověď byla samozřejmě pozitivní a těšil jsem se na příběh dalšího z mluvčích, Filipa Sineckého, jednatele společnosti EDAAT, který (jak jsem se dozvěděl) dokázal zubařskou ordinaci „rozšířit“ o účetní a daňovou společnost a pomoci jí nejen najít místo na trhu, ale i postupně růst a kvést.

Možná se ptáte, co mám já, co říkat studentům, kteří by mohli být již mými dětmi.

Vyprávím jim příběh života, toho svého a ne proto, aby se stali jeho kopií, ale aby v něm našli to, co pomůže jim samotným v rozhodnutí, co dál.

Za pomoci maminky i pana Sineckého, se mi podařilo celou mou přednášku zaznamenat na kameru a v době psaní tohoto příspěvku je již záznam umístěn na mém youtube kanále kde, jak jsem zjistil je již v osmi playlistech téměř 700 videí.

Zde je první část a níže v textu je druhá.

Článek, ani Videa nejsou a nemají být reklamou mé osobě, či práci, ale týmu, který za projektem MŮŽEŠ PODNIKAT stojí. Zároveň však budu rád, bude-li inspirací pro další mluvčí a další školy, se do projektu zapojit a ještě něco.

Největší radost jsem neměl jen z toho, že studenti a všichni v sále obě přednášky pozorně poslouchali, ale z toho, co mi po odjezdu řekla má vlastní maminka.

„Míšo, já dostala jsem chuť se znovu učit“

No není to krásné?

Já doufám, že tento impuls pomůže projekt MŮŽEŠ PODNIKAT posunout ze škol pro juniory do prostor pro seniory, protože jak bylo vidět i v předchozím blogu, je věk jen číslem a nikdo neříká, že podnikat mohou a budou jen mladí. Vždyť já sám jsem začal ve 42 letech a přiznám se, že mne ani nenapadlo, že jedinou „překážkou“ možné podpory z venku bude věk, který říká NE-MLADÝ.

O to více si však vážím každého dne, každého nadechnutí, každé možnosti sdílet, a to nejen slova, ale i projekty, myšlenky a vše co mám s druhými, protože vše, o čem hovořím tvoří SMYSL PRÁCE A SMYSL ŽIVOTA.

A proto ještě jednou děkuji a přikládám druhou část videa a jen prozradím, že na stejném youtube účtu, vedeném pod mým jménem je ta samá přednáška zaznamenána ještě z jiného úhlu, obsah však má stejný.

P.S. Čtete-li tento blog v den, kdy vyšel, vězte že tak pravděpodobně činíte ve stejné době kdy stojím před katedrou další školy, tentokrát Plzeňské. Jen dva dny předtím, jsem tak činil v Sokolově. Nedělám to proto, že dostanu zaplaceno, dělám to proto, že to dává smysl a mám svou práci se vším, co k ní náleží, rád.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář