My za to nemůžeme, to Oni, DŮCHODCI!

Jen dva dni po realizovaném workshopu na téma ZERO WASTE v LOGISTICE jsem se v mediu pana premiéra dočetl, že nejsou lidi a mohou za to důchodci. Necelých 12 hodin po zveřejnění, bylo v diskuzi 630 příspěvků a dle textu bych čekal, že je vytvářeli důchodci, kteří si u moře užívají odměny své celoživotní práce.

Celý článek se jmenuje následovně „Nejsou lidi. Firmy lanaří důchodce, ale těm se moc nechce“. Důvěryhodnost článku mají podpořit odborníci mezi kterými jsou i ti, jejichž práce si vážím. Bohužel v tomto případě se podepsali ďáblu.

Důvod?

Článek, resp. jeho autor rozebírá všechno možné, jen ne reálný důvod.

Dle Martina Petříčka, který je pod článkem podepsán, za nezaměstnávají důchodců, mohou oni sami, protože nemají chuť pracovat. Vypadá to, jako kdyby firmy, včetně jmenovaných hráčů typu ČEZ, ACCELOR MITTAL, či headhunteři, aktivně důchodce oslovovali a oni je svými holemi hnali od prahů svých rodinných domků na předměstích, či vilek na břehu rybníků a moří.

Bohužel ve výše uvedeném vidím malý problém.

Většina důchodců, hole nemá a když tak možná ty na Nordic walking, lyžování, na běžky, či na postavení stanu, či let na rogalu. Důchodce totiž dnes není to, co před 30 lety, kdy se jednalo o muže a ženy strhané těžkou prací, kteří měli problém vyjít 11 schodů vedoucích do hradní kaple hradu Křivoklátu, když stejně staří a často i starší důchodci ze západní Evropy vybíhali 101 schodů nově otevřené věže. To bylo, ale už není.

Dnešní důchodci jsou aktivními cyklisty, jezdí na kolečkových bruslích, lezou na skály, běhají, plavou a často svými výkony jsou schopni strčit do kapsy mládež sportující palci na obrazovce svého mobilního telefonu.

KDE JE TEDY PROBLÉM?

Není ani v tom, že by firmy a HR agentury seniory a důchodce aktivně oslovovali. Nedělají to, protože neví jak.

PROBLÉM JE V POLITICKÉM SMÝŠLENÍ A ŠPATNÝCH ZÁKONECH A V MYSLÍCH.

Jak to myslím?

No asi tak, že zaměstnání důchodce rovná se vidině levné pracovní síly, vždyť přeci má důchod, tak proč bych mu měl platit celý plat. To je pohled zaměstnavatele.

Zaměstnání důchodce rovná se úspoře státního rozpočtu, protože přeci mu nebudeme dávat důchod, který si zasloužil, když dostane plat. To je pohled úředníka a zákona.

To je pane Petříčku a Vážení ředitelé personálních agentur a mluvčí firem i ministerstev, důvod, proč mnozí důchodci, ač by mohli, říkají „mám to já zapotřebí“. Celý život pracovali, aby dostali po dosažení zákonem stanovené hranice mezi PRODUKTIVNÍ a NEPRODUKTIVNÍ, malou část z toho, co přinesli a odevzdali a úředník nestačil rozházet, či ministr rozkrást.

V textu jsou zmiňovány jiné státy, kde pracuje důchodců více, ale autor si nedal ani při své znalosti španělštiny a angličtiny tu práci, aby prošel zahraniční zdroje a zjistil si že v zemích, kde důchodci pracují nejvíce, je nastavení jiné a často nediskriminující za to, co si člověk dovoluje být aktivní poté, co ho zákon předložený a oslavovaný paní ministryní, či panem ministrem přesunul do položky SOCIÁLNÍ ODPAD.

Článek, a není první z rukou stejného autora, je jednou velkou lží tvořenou na objednávku a koresponduje s tím, jak (NE)majitel tohoto media řídí své poddané. Za kus žvance totiž hladový, olízne si i loket, bude-li to znamenat, že dostane do misky přidáno.

Na závěr malá rada. Nemáte-li lidi a chcete-li zaměstnat důchodce, udělejte to. Dejte jim však plat shodný s s mladšími vykonávajícími stejnou práci a zajistěte, aby nebyli kráceni na důchodu a daních ze strany státu. Pak budete mít na svém pracovišti LIDI a PRACANTY, kteří k dobrým výsledkům a kvalitní práci přidají i loajalitu a lásku, která bude znát v každém z výrobků.

BUDOU SE TOTIŽ CÍTIT POTŘEBNÍ A O TO JDE V PRVÍ ŘADĚ.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář