Nadbytek signál Špatných časů

Již v minulosti jsem se tématem zabýval a ačkoli se jedná o téma kontroverzní, bylo vždy přijímáno s hloubkou, kterou jsem se do něj pokusil vložit. Na myšlenku přímé souvislosti spojení Nadbytku a Chudoby mne přivedli pracovníci jedné charitativní organizace, kteří odmítli v chladné zimě

nabízené zateplené oděvy, vaťáky, protože by je klienti nenosili.

Na dotaz PROČ, odpověděli, že se jedná o syndrom Značky a dodali, že klienti nebudou nosit nic, co ukazuje, že jsou chudí.

Téma jsem pak nadále rozváděl a pracoval s ním a skutečně si všiml, že plné a přetékající odpadkové koše a popelnice jsou v chudších čtvrtích měst, ne v těch bohatých a není to tím, že v jednom, či druhém místě by se odváželi častěji.

Je to tak. Všimněte si, že chudí často zahodí věc, či kus jídla jen proto, aby ukázali, že oni na to mají, aby pak šli do popelnice, či kontejneru a hledali něco k snědku, v době, kdy nebudou viděni.

Všimněte si, plných spíží, jež jsou zaplněny obaly v michž jsou jen zbytky původního obsahu, dávají však pocit plnosti. Koupelny plné lahviček, v nichž opět je jen zbytek šamponu. Tak by bylo možné pokračovat.

Dobře to bylo vidět i v oblíbeném pořadu JSTE TO, CO JÍTE, kde doktorka Cajthamlová vrhala se do spižíren, a chladniček (vynechávajíce mrazáky) aby vylovila potraviny nezdravé. Při tomto počínají bylo jasně vidět, kolik dané místo obsahovalo „zbytků“

Nadbytek je však možné vidět nejenom v domácnostech, ale i ve firmách.

Často čím luxusnější občerstvení, tím větší problém.

„MUSÍME TETIČCE UKÁZAT, ŽE NA TO MÁME“ ozvalo se mnohokrát v jednom oblíbeném Českém filmu, či spíše miniseriálu.

Tak to je a pravděpodobně bude i nadále.

Zatímco v tuzemsku je recyklace blahoslavena jako spása (a to i přesto že již pátým rokem říkám, že je lží postavenou na dobré myšlence) ozývají se ze světa čím dál důrazněji názory, že by měla být zakázána, resp. že by měla být kontrolována tak, aby skutečně plnila svůj prvotní a zamýšlený účel.

Nejlepším článkem na toto téma byl článek jedné z editorek magazínu NATIONAL GEOGRAPHIC paní CORINNE MEIER, který v originále zní „HALT GLOBAL RECYCLING PROGRAMS UNTIL THESE 7 POLICIES ARE ENFORCED“. V českém překladu bychom mohli říci ZASTAVTE GLOBÁLNÍ RECYKLACI NEŽ BUDE VYNUCENO TĚCHTO 7 NAŘÍZENÍ (ZÁKONŮ).

Jen několik dní po publikaci tohoto článku se objevil na síti LINKEDIN odkaz knihu prodávanou na obchodu AMAZON. Tato nese název CIRCULAR ROUTE: A ROADMAP FOR A CIRCULAR BUSINESS MODEL. Za 27,97 Liber, tedy necelých 830,-Kč (bez poštovného) si můžete koupit návod, na cestu do logistického pekla, minimálně to evokuje zvolená obálka.

Jen několik dní před tím, než se tato kniha na LINKEDIN objevila jsem já sám napsal další ze svých textů k tématu cirkulární ekonomiky. Tento se jmenuje CIRCULAR ECONOMY PROOF: CIRCULAR ECONOMY.

Název by mohl značit podobnost obsahu, ale tomu tak není. Skutečnost, že koncept cirkulární ekonomiky byl představen před více než 30 lety a stále není rozšířen a aplikován jako funkční nástroj, je pro mne znamením, že je něco špatně.

Tím „NĚČÍM“ je dle mého názoru fakt, že od firem, které chtějí a mají zájem principy cirkulární ekonomiky zavádět, toto znamená v první řadě vysoké počáteční investice, a to bez jejich jasně definované návratnosti. ROI se zdá být nekonečné, či chcete-li cyklické, stejně jako obrázek na přebalu knihy, kterou nabízí AMAZON.

I proto jsem představil INDUSTRIAL UPCYLCING a následně INDUSTRY 5.0, které nejprve mění a generují profit dle dříve byl náklad a tím společnosti staví do zcela jiné pozice.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář