Naslouchejte

Když jsem byl malý kluk měl jsem po šoku problém s vyjadřováním, má do té doby plynulá řeč změnila se v zadrhávání a já jezdil s maminkou pravidelně autobusem do logopedické poradny v Klimentské ulici v Praze, abych se naučil zase správně mluvit. Nepomohlo to, ale odnesl jsem si něco jiného, a to doporučení abych začal hrát na flétnu a naučil se pracovat s vlastním dechem

Tak mi byla zakoupena dřevěná zobcová flétna a já začal chodit do Lidové školy umění, kterou jsem po dvou letech navštěvovat přestal. Ne že bych neměl rád hudbu, ale výuka not mne moc nebavila. Flétnu jsme schovali do skříně a já ji objevil až na Gymnáziu, kde jsem ji jednou vyjmul z koženého pouzdra, které jsem si tenkrát ušil ze zbytků kůže, přiložil jsem ji ke rtům a začal hrát.

Nevzpomínám si na to, jaké to bylo, faktem však zůstává, že od té doby mne flétna provází mým životem a pomáhá mi se vyjádřit tam, kde schází slova.

Tyto řádky píši v době, kdy jsem ráno v Pracovně nahrál další ze svých řečí beze slov a umístil je na svůj youtube kanál, kde má možnost poslouchat každý, kdo k tomu má chuť.

Píši je v době, kdy si nahrané tóny pouštím.

Slyším a vidím obrazy, které jsem chtěl vyjádřit a věřím, že je vidí i ti, kdo se rozhodli naslouchat.

Svou první skladbu jsem nahrál 3. února 2019 a k dnešnímu dni je v playlistu, tedy na seznamu 162 nahrávek v dálce od několika málo minut po téměř půl hodinové. Většina jich vznikla v budově, kde se nachází má Pracovna, některé však zněly i v lese, domě mých rodičů a na dalších místech a v na jaře tohoto roku dokonce poprvé zazněla má flétna i na veřejnosti, a to v rámci konference na které jsem přednášel na téma CESTA DOMŮ

Byl to zvláštní pocit a já se na svoji přednášku doplněnou hrou připravoval skutečně dlouho, mnohem déle než na samotný slovní doprovod.

Nevěděl jsem totiž, co mne čeká a jaká bude reakce posluchačů.

Měl jsem však obrovskou výhodu organizátor i posluchači věděli, že má přednáška bude jiná. Znali mne totiž z předchozích ročníků, v nichž jsem vždy trochu vystupoval z řady a snad i to, je táhlo k tomu, aby mi naslouchali a následně diskutovali to, co jsem říkal.

Pomalu se blíží konec roku dvou číslic, který byl i rokem dvou písmen

2020

MMXX

Byl rokem velkých a významných změn nejen pro mne samotného, ale pro všechny, přes které se převalila vlna nazvaná INDUSTRY 5.0

Systémová prevence vzniku odpadu a plýtvání se stala základem pro změny na všech úrovních a ukázala jak myšlenka srozumitelně formulovaná a podložená výsledky práce na kterou si může nejen každý sáhnout, ale každý ji může i vyzkoušet, je myšlenkou tak silnou, že ji nedokáží zastavit ani peníze, ani odpor těch, kteří těží z jejich přijímání.

Za několik dní rok skončí a přijde nový a pak další a další a já jsem zvědav, zda-li z jednoho do druhého budu schopen opět přecházet po mostech času klenoucích se napříč rokem, tak jako činím dnes.

Přeji Vám krásný den plný slunce a to z rána, kdy slunce ještě spí,

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář