Dnes ráno mi zněla v hlavě slova jedné z písní, která mne doprovázela mým mládím v naší socialistické zemi. Zní takto: „Úloha osobnosti v dějinách se stává prakticky z ochoty dotyčné osobnosti zemřít nebo nechat se zabít dříve, než stačila odvolat“
Jsou to slova, která poprvé zazněla před více než padesáti lety a jsou stále platná, stejně jako další, která jsme tajně poslouchali, protože za znalost, či nedej bože opakování, mohl přijít trest.
Podívám-li se na situaci dnes, změnila se, respektive se rozšířila a úlohu člověka v dějinách lze již vyjádřit i matematicky
BOHATÝ = 1.000.000.000 = ÚSPĚŠNÝ
ZNÁMÝ = 5.000.000 LIKES = ÚSPĚŠNÝ
LEADER = B+Z = ÚSPĚŠNÝ
Hodnotu člověka přestal tvořit charakter, či jeho vykonaná práce, ale místo nich stačí slib, či příběh vyprávěný s cílem zaujmout a dojmout a je vyhráno.
Ve dnech, kdy píši tyto řádky, byl po pěti letech spuštěn projekt OCEAN CLEANUP FOUNDATION. Jedná se o projekt s velkou mediální i ekonomickou podporou, který v roce 2013 představil mladý podnikatel a svou myšlenkou vyčistit oceány od plastu za pomoci speciálních norných sběrných stěn zaujal natolik, že na financování třetími stranami, včetně grantů se sešlo 31.000.000 USD a další přichází.
Boyan Slat, Holandský vynálezce narozený v roce 1994, jenž se již ve 14 letech dostal do Guinessovi knihy rekordů tím, že vypustil simultálně 213 „vodních raket“ vyrobených z plastových lahví, se díky svému nápadu a možnosti jej prezentovat v rámci konference TedX dostal do podvědomí veřejnosti řetězovým sdílením, které v důsledku vyústilo v založení neziskové organizace a fondu, a vybrání prostředků o kterých je řeč.
Cílem projektu je hlavně vyčistit tzv. Great Pacific Garbage Patch, neboli kontinent tvořený plastovým odpadem nashromážděným v Pacifiku. Jen pro Vaši představu, mělo by se jednat o ca 7 milionů tun plastového odpadu, odpadu, který není jediným. K vyčištění by mělo dojít do roku 2040, přičemž od roku 2018 do roku 2020 by měl probíhat test.
Od doby svého vzniku, až do spuštění testů v září 2018 projekt žádný plastový odpad nenasbíral, ale tato skutečnost nebránila tomu, aby autor projektu a jeho nadace nezískala nejen úctihodný objem prostředků, ale i ocenění
Pan Slat nemusel zemřít, nemusel se nechat zabít, stačilo, aby se nechal vidět a díky injekci a podpoře ze strany zakladatele PAYPAL se dostal na TedX a zbytek byla hračka. Pro PAYPAL to nebyla špatná investice, protože z 31.500.000 USD si mohl ukrojit svůj díl, kterým prvotní náklady jistě snadno pokryl a získal zpět mnohem více než vložil, a to byl i cíl.
Článek vychází v době, kdy jsem přednášel na setkání a konferenci týkající se udržitelnosti v módním průmyslu FASHION TECH DAYS ve Francouzském ROUBAIX. O přednášku mne požádal organizátor sledující výsledky které přináší implementace systémové prevence vzniku odpadu a plýtvání průmyslovým klientům. Název mé přednášky zní – TEXTILNÍ PRŮMYSL V DOBĚ PRVNÍ PRŮMYSLOVÉ EVOLUCE.
S panem Slatem, máme něco společného. Oba dva jsme začali cestu svého podnikání v roce 2013. On ve svých 19 a já ve svých 42 letech. On založením neziskové nadace, já založením standardní živnosti a o rok později firmy s ručením omezeným.
On na realizaci svých snů vybral 31 milionů já si nechával a nechávám platit jen za odvedenou práci
On se soustředí jen na jeden projekt a produkt, já se snažím řešit globální nastavení tak a to nejen reálnými aplikacemi, ale i tvorbou nových nástrojů, pravidel, definicí a jejich aktivní výukou a sdílením
On nesesbíral zatím žádný odpad, mně se podařilo zastavit více než 100.000 tun materiálu a výrobků, aby se odpadem stalo.
Ani jeden z nás však nechce zemřít, či se nechat zabít, on proto, že by si neužil své peníze a já proto, že svět bez odpadů a plýtvání ještě nemá podobu, jakou mu chci dát.
P.S. Jen pro zajímavost dodávám, že plastikářský průmysl zpracoval ročně v roce 2013 299 milionů tun plastu z čehož min 8-13% byl přímý odpad z výroby. Nebylo by tedy smysluplnější investovat do prevence plýtvání a tvorby odpadu přímo u zdroje jeho vzniku?
Komentáře jsou uzavřeny.
Příspěvek, který jste právě dočetli byl napsán před jedním měsícem. Tento komentář však přidávám v den, kdy vyšel, tedy 31.10.2018, den po skončení konference o které píši a víte co? Bylo to neuvěřitelné. Reakce publika, profesionálů módního průmyslu byla shodná, jako ta v Čechách na SLovensku, v Litvě a kdekoli, kde jsem měl možnost přednášet. Velmi mne těší, že (jak mi sdělili organizátoři) to byla jediná prezentace, kvůli které lidé zablokovali vstupní dveře, aby slyšeli člověka který buduje svět bez odpadu a plýtvání. Nebylo to kvůli perfektní angličtině, ale kvůli obsahu. Ke konferenci se jistě ještě vrátím, a pro ty, kteří mají chuť přikládám amatérskou nahrávku mé řeči – https://www.youtube.com/watch?v=qnYWeV5PrWU&t=9s