NOKIA 6310i v roce 2019

O mém znovu objevení telefonu NOKIA 6310i jsem psal již před 19 dny. Dnes bych se k tématu rád vrátil, protože jsou to již více než tři měsíce, co jsem si historii, v podobě tohoto nejlepšího mobilního business telefonu roku 2002, pustil k tělu a neprohloupil jsem.

V době, kdy jsem se rozhodl tento krok udělat a zjistit sám na sobě, co se mnou a mým pracovním životem udělá kdysi nejlepší telefon své doby jsem již nějakou dobu úspěšně používal další ze špičkových telefonů nové doby, přístroj HONOR 10 a shodou náhod mu těsně před koncem roku nadělil jeho výrobce upgrade operačního systému z verze 8 lízátkové na verzi 9 koláčovou.

Kromě dalších změn se v této verzi pro mne poprvé v nastavení telefonu objevila položka nazvaná DIGITÁLNÍ ZŮSTATEK.

Je hezky schovaná mezi ostatními položkami nastavení a svým názvem v žádném případě neláká, k otevření, což by však byla škoda, protože skrývá možná nejdůležitější informace, které mohou pomoci v porozumění toho, jak chytrý telefon zasahuje do našeho každodenního života.

V této položce totiž najdete přehled toho, jak často jste svůj telefon používali a co jste na něm dělali. Kromě jiného je v něm zaznamenáno, kolikrát jste svůj chytrý telefon odemkli, abyste se na něj podívali.

U mne samotného, to bylo v průměru 71x za den a v maximu i 120x.

Což znamená, že svůj telefon vezmete do ruky ca 50-60x častěji než mýdlo.

Máte ho v ruce 30x častěji než lahev s pitím

Držíte ho v ruce 20x častěji než jídlo.

To, kolikrát ho držíte častěji v ruce než propisku, pero, či tužku raději nepočítám, protože s příchodem chytrých telefonů a počítačů, jsme ony historické propriety nutné na zaznamenání, či sdílení informací odložili, jako přežitky minulosti, s tím, že v 90 letech minulého století jsme se s odložením tužek těšili i na odložení papíru. Tento nezmizel, naopak, tiskne se často mnohonásobně více a mnohonásobně zbytečně ve stejný okamžik.

Rád bych dodal, že svůj telefon držíme v ruce často 60x častěji než ruku jiného člověka.

U mne samotného jsem začínal na objemu 71x odemčení telefonu za den

Dne 5.1.2019 jsem svůj telefon odemkl jen 5x

Zajímavá byla ovšem i detailnější analýza toho, jak jsem telefon používal.

Zatímco primární funkcí telefonu NOKIA 6310i bylo ve své době telefonování, doplněné možností zasílání krátkých textových zpráv (ostatní funkce byly skutečně jen doplňkové), je u moderního, chytrého telefonu telefonování (v mém případě) až na 26 místě).

Na prvních místech žebříčku dle frekvence používání jsou INSTAGRAM, INTERNET (PROHLÍŽEČ Dolphin), LINKEDIN, TWITER, E-MAIL, FOTOAPARÁT a kalkulačka.

Podívali bychom se na žebříček pohledem stráveného času s jednotlivými aplikacemi pak vede INTERNET, YOUTUBE, TWITTER, LINKEDIN a další.

Přechod na NOKIA 6310i pro mne nebyl velkým problémem, a ani obavy z nedostatku místa na kontakty se nakonec neukázal jako překážka, začal jsem totiž svůj chytrý telefon používat jen a pouze jako databázi lidí a telefonních kontaktů a chci-li zavolat číslo si najdu a pak jej po staru vyťukám na klávesnici svého STARÉHO, ALE MOUDRÉHO telefonu.

Díky přechodu o několik kroků zpět, mám možnost dobře vidět, jak mi chytré telefony (zdaleka nejen uvedený HONOR 10) změnili život a doufám a věřím, že se najde tvůrce aplikací, který dokáže z chytrého telefonu udělat telefon moudrý. Přístroj, který nebude řídit naše životy, ale pomůže nám je opět žít hlubokými doušky.

A neexistuje-li zatím mezi námi, věřím, že i tento článek pomůže k jeho nalezení.

Bude-li tomu tak, prosím jeho, či ji, aby mi dala ochutnat.

Rád se se svými zkušenostmi podělím s ostatními a v mezičase doufám, že každé zazvonění mého starého, moudrého telefonu, bude kouzlit úsměv na tváři každého, kdo za pomoci pouhého zvuku podnikne cestu časem do dob, kdy mobilní telefon, byl mobilním telefonem, a ne druhým mozkem, který jak se zdá, má více rozumu než ti, co ho používají.

P.S. nejkrásnější reakce na zvonění byla na konferenci FENOMÉN 4.0 ve Zlíně, kde se mi podařilo, zazvonění telefonu zakomponovat do přednášky na téma PRŮMYSLU 5.0.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář