O čem zdá se rostlinám?

Každý den, když ráno přijdu do své kanceláře, vítají mne rostliny, které se mnou sdílí prostor. Tiše mne zdraví logo z Lišejníků upravujících vlhkost prostor plochou 1,2 x 1,2 m a spolu s ním, avšak s radostným ševelením vítají mne ševelením listů bylinky v hydroponických zahradách.

A z druhé místnosti slyším i hluboký hlas nejstarší, která hlídá dílnu a zázemí.

Dnes ráno, když jsem dorazil, zeptal jsem se jako vždy, jak se vyspaly a nečekaje na odpověď, začal jsem přemýšlet nad dalšími nevyslovenými odpověďmi.

O čem sní rostliny?

Nedávno jsem totiž narazil na internetu na zajímavý článek popisující z vědeckého pohledu to, o čem jsem již od útlého věku přesvědčen – rostliny spolu komunikují a nejenom to, ony se dokáží i navzájem chránit, je-li to třeba, a to často bez ohledu na druh.

Jedna chrání druhou a neptá se jí na datum a místo narození, víru, barvu kořenů, či společenský původ.

V mé profesní síti je několik lidí, kteří s rostlinami žijí, snaží se jim porozumět a zprostředkovávat toto porozumění dál i tím, že jim pomáhají a to přímo, či nepřímo.

Zakladatelé firmy FLORIUM – Šárka a David dávají rostlinám zpět to co jim patří, tedy rostlinné hnojivo, jež vzniklo jako jeden z produktů kontrolovaného vermikompostování.

Zakladatelé a pracovníci firmy GROWLIGHT, kteří přenesli bylinky a rostliny z venkovního prostředí do domovů, kde bez nutnosti čelit škodlivým vlivům ve vzduchu a půdě mohou růst a dávat radost i život nám dvounohým přátelům.

Vědci a zakladatelé firmy BIOFITOS, kteří dlouholetou prací dokázali najít látky, které zvyšují rostlinnou imunitu vůči negativním vlivům a snižují jejich stres do té míry, že dokáží nejen rychleji a zdravěji růst, ale i se aktivně bránit škůdcům a to včetně například kůrovců.

Florista a Malíř Maroš Petic, který v Bratislavě a nejenom tam z květin tvoří obrazy a z obrazů květiny a svým klientům rozváží je na elektrické jednokolce jako hrdý E-MOTIONEER.

Věřím, že každý jediný ví, že květiny komunikují, věřím že jim rozumí a nenechají je vést monolog, ale stejně jako já, do něho vstupují a vedou diskuzi učíce se jeden od druhého.

Kdo z nás však ví, o čem rostliny sní?

Myslím, že ty, které jsou vystaveny permanentnímu stresu plození a urychleného růstu, mají sny hororové plné nočních můr. Sny podporované dávkami chemikálií, které již dávno zahubili jejich snahu o komunikaci, stojíce v lánech a na polích vypouštějí do okolí zlobu a jed, aby nakonec byly proměněny na palivo pro peněženky bohatých

Zároveň však cítím, že rostliny, které jsou respektovány jako živé bytosti – kterými i jsou, milují své okolí stejně jako jsou milovány sami. Provoní prostory. Pročistí vzduch. Jídlu a pití dají rozměr nepoznaný tam, kde rychlost spotřeby byl jediným kritériem promítaným do zisku.

Nechte rostliny promluvit i k Vám. Nebojte se interiérových zahrad ve svých kancelářích, továrnách, hotelech, kuchyních, domovech. Dejte rostlinám pomocnou ruku. Ruku, která nebude muset být kryta rukavicemi stejně jako ústa dýchacím přístrojem, jen proto, že servírujete čistý jed.

A prosím a žádám Vás, napište mi, dozvíte-li se o čem sní.

Děkuji.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář