Odpadový zákon se musí změnit

To je jediná věc, na které se shodnu s prezidentem odpadové asociace. Začal bych definicí pojmu ODPAD. Z jednání, rozhovorů, konferencí a článků však vidím, že DEFINICE ODPADU je tím posledním, na co si chce nechat sáhnout odpadový průmysl vyjadřující se ústy svých zainteresovaných mluvčích.

Nechám Vás chvíli přemýšlet, proč tomu tak je a mezičas vyplním rozborem jednoho porušení zákona, o kterém jsem se dočetl zde.

Porušení se dopustila stavební společnost, která zeminu ze skrývky uskladnila (předpokládám, že po dohodě s jeho majitelem) v lomu, kde tato měla odpočívat do okamžiku jejího zpětného použití na rekultivaci.

Nejednalo se o zanedbatelnou drobnost, ale o 16.000 tun zeminy, což v přepočtu dělá 800 nákladních vozů pendlujících mezi místem nakládky a místem vykládky.

Firma pokutu od úřadů nedostala proto, že narušovala zeminu.

Nedostala ji proto, že zatěžovala životní prostředí zplodinami výfukových plynů

Nedostala ji ani proto, že náklad ukládala v lomu

Dostala ji proto, že LOM, tedy místo, kam ji ukládala, nebyl označen a schválen jako místo pro ukládání odpadu.

Nepřipadá Vám v celé záležitosti něco zvláštní?

Dokázali byste definovat co to je?

Zkuste se zamyslet a podívat se na celý případ z jiného pohledu a chronologicky

  1. Pozemek určený pro stavbu je pokryt vrstvou úrodné zeminy
  2. Stavební firma, či investor dostanou povolení ke stavbě
  3. Přijede bagr a nakládá úrodnou zeminu, o které ví, že bude využita k rekultivaci na nákladní vozidla
  4. Nákladní vozidla převezou úrodnou zeminu na místo, které si stavební společnost dohodla pro zaskladnění do dob, než bude zeminu potřebovat
  5. Na místo je vysypána úrodná zemina
  6. KDYŽ PŘIJDE PRACOVNÍK KOTROLNÍHO ÚŘADU JE VŠECHNA ZEMINA PRYČ A NAMÍSTO NÍ JE ODPAD A CO JE HORŠÍ, JE HO STEJNĚ JAKO ÚRODNÉ ZEMINY.

Také Vás zajímá, kde se vzal?

Byl to Drak Malfoi, či ten jehož jméno se nesmí vyslovit?

A co na to úředníci z ministerstva kouzel?

Ani jedni nebyli potřeba, stačíme si totiž s vlastními úředníky a zákony.

Odpadové zákony napsané tak dobře, že odpadem je vše, stačí jen věc, výrobek, či materiál položit na místo určené k ukládání odpadu, či jen vůle se dané věci zbavit.

V některých případech, například při bourání a demolicích domů, dokonce není třeba hledat odpadkový koš, zákon totiž pravý, že odpadem JE VŠE. Podobně je tomu také například v nemocnicích, kde navíc ke slovu ODPAD byl přidán výraz NEBEZPEČNÝ, čímž se rychle, často násobně, zvyšuje hodnota „zpracování“, či chcete-li servisu, který poskytuje některý ze členů odpadového průmyslu.

Jsem rád, že už jste pochopili, proč je nutná změna definice slova ODPAD a doufám, že mi při jejím hledání pomůžete, protože odpadové společnosti, jejich management, lobbisté a pracovníci s nimi spojení novou definici hledat nebudou.

Jak řekl na jedné konferenci ve své odpovědi na můj dotaz týkající se nutnosti této změny pan MANHART z Ministerstva Životního Prostředí.

ˇVŽDYŤ JSME NAD TÍM V EU STRÁVILI DVA ROKY A PROTO SE SE ŽÁDNOU ZMĚNOU NEPOČÍTÁ“

Proč by také mělo, když tu máme ráj na zemi.

 

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář