ODPADY ZDROJEM

„Teď tady projelo odpadářské auto s nápisem Odpady Zdrojem“ oznámila mi jedno nedělní odpoledne dcera, vyrušená ze čtení knihy, dalším z motorkářů využívajících naši ulici v centru Plzně, jako zkušební dráhu pro test síly a rychlosti svých strojů.

Já vím, jezdí jich tu již víc.

Myslím, že právě vozy odpadových společností jsou ty, které nejčastěji mění design pravděpodobně v domnění, že špinavé město se v čisté změní díky změně jména firmy a barvy loga, které nově nese. Nevím proč by to nefungovalo, vždyť v MINCRAFTu a virtuální realitě, to jde tak krásně, prohlašuje manager s VR brýlemi na očích a jde vstříci mořské hladině vykreslené na povrchu žumpy.

Jen kdyby tak nesmrděla

Ale i s tím se dá něco udělat. Zahrabeme odpadové kontejnery pod zem a bude čisto.

Tak teď už to začínám pomalu chápat. Zdroj, totiž musí být dobře schovaný, aby k němu nemohl každý a přístupný pro toho, kdo má klíč, či odpovídající techniku a ta není jen tak obyčejná.

Nevím, kdo z čtenářů měl možnost sledovat vyprazdňování podzemních kontejnerů. Já několikrát ano a tak jsem se, stejně jako několik desítek řidičů, mohl 30 minut dívat na to, jak speciální vozidlo, se speciálním manipulačním ramenem, za pouhých 10 minut na typ, dokáže kontejner vysypat. Na rozdíl od řidičů, mně stačilo jedno kolo, takže zastavení mělo pro mne smysl informační, ne likvidační.

Odpad zdrojem mi zní v hlavě, když fotím další zdrojová místa (všechny fotografie dnešního článku byly pořízeny v neděli 26.3.3017 na území města Plzně).

S ohledem na proklamované heslo a skutečnost, že v tuzemsku probíhá souběžně několik konferencí na toto téma by mne zajímala odpověď na jednu, jedinou otázku

KDY ZAČNOU ODPADOVÉ FIRMY ZA POSKYTNUTÉ ZDROJE PLATIT TĚM, CO JIM JE PŘIPRAVILI?

Věřím, že to bude brzy, protože například středně velký závod v ČR generuje průměrně ročně 768 tun odpadů, zatímco obec do 10.000 obyvatel jen 143 tun obalů (pardon odpadů z obalů), ale ve skutečnosti většina firem, které mne oslovili s žádostí nalezení výhodnějších možností než jen odvoz odpadu (včetně tříděného) a to jak po ekonomické, tak po ekologické stránce, negenerují méně než dvojnásobek tohoto množství a s tím i červené číslo nepříjemně zasahující do ekonomiky celé společnosti.

A protože si troufám tvrdit, že odpadové společnosti mají podobnou větu mezi těmi, které nikdy nesmí padnout, natož na ni odpovědět, odpovím Vám sám.

NIKDY! To ale neznamená, že není možná změna. JE! Jmenuje se INDUSTRIAL UPCYCLING a prevence vzniku odpadu a její výhodou je skutečnost, že namísto generování odpadu se začne zacházet se surovinou o kterou je podstatně větší zájem, když se nejedná o odpad.

A chcete-li i Vy GENEROVAT PROFIT a NE ODPAD, pak mne kontaktujte na e-mailu, či telefonu na našich stránkách, rád Vám sdělíme jak na to.

P.S. nevím kdo z Vás si vzpomíná na projekt, v němž se nám podařilo během dvou měsíců ušetřit klientovi náklad několika milionů na dřevěných paletách. Jak jsem psal, tento má zajímavou dohru. Klient nejen, že dokázal snížit odpad generovaného odpadu na NULU, a stát se PALETOVĚ SOBĚSTAČNÝM, on po dalších měsících dokáže na položce, ze kterou dříve platil několik desítek tisíc měsíčně, vydělávat téměř 100.000 za stejné časové období a to není vůbec špatné, co říkáte?

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář