Pa Dělky

Ve své bohaté profesní praxi jsem měl možnost se dotknout mnoha témat a poznat odborníky kterým v tom, či onom oboru dotek nestačí a pojali ho jako náplň a cíl své práce. Takových lidí mám ve svém adresáři několik tisíc a stále roste. Kromě jiného byla jedním z dotyků i patento-právní ochrana.

Chápu tedy rozdíly mezi ochranou známkou, průmyslovým a užitným vzorem, ale chci-li vědět více, obrátím se na patento-právní kancelář paní kancelář paní Langrové a vím, že přímo u ní, či u jejích kolegů, se mi dostane vysvětlení a případně i pomoci.

Přemýšlel jsem, zda-li se na ni obrátit i v okamžiku, kdy mne potkal na internetu následující titulek.

V BEROUNĚ SE NAŠLY PADĚLKY STAVEBNÍCE LEGO, MĚLY HODNOTU PŘES 300 TISÍC

Ovšem nakonec jsem se rozhodl tak neučinit a zpracovat článek vlastní cestou.

Nevím kolik čtenářů je seznámeno s tím, že v Tuzemsku je největší Evropská a jedna z největších světových továren na výrobu stavebnice LEGO. Je situována na Kladně. Zároveň jsou v tuzemsku i jedny z největších distribučních skladů této značky, tyto jsou situovány na východě Prahy. Beroun je od Prahy kousek. To jen několik fakt v úvodu.

Společnost LEGO měla dlouhá léta chráněnu svou stavebnici, resp. Propojovací prvky patentem, který však vypršel před několika lety a nelze tuto formu již ochránit. I to bylo příčinou rapidního a rychlého „zlegalizování“ všech kopií, které se po dlouhou dobu beztrestně prodávaly nejen v tuzemsku, ale i zahraničí. Zemí jejich původu byla v 99% Čína, která si s ochranou duševního vlastnictví nikdy nedělala a ani dnes nedělá vrásky.

Ovšem samotné kostičky v tomto případě nejsou předmětem sporu

Tím jsou figurky

A na ty se pravděpodobně stále ještě patento-právní ochrana vztahuje.

Ani to by mi nepřišlo divné, kdyby došlo ke zkopírování existujících postaviček

Tak tomu ale není (pochopil-li jsem článek správně)

Jak vyplývá hned z druhé věty článku „Jedná se o stavebnice, jejichž figurky „příliš dobře“ napodobují vzhled tzv. legáčků

Nejedná se tedy o zkopírování existujících postaviček, ale o to, že jsou z principu podobné těm, které LEGO vyrábí jíž tak dlouhou dobu.

Jak řekla mluvčí celní správy

„Figurky a většina stavebnic porušuje prostorovou ochrannou známku evropské unie a stavebnice Xiangbao City Girl zřejmě porušují i mezinárodní průmyslový vzor,“

A právě zde jsem narazil na pojem, který jsem neznal.

PROSTOROVÁ OCHRANÁ ZNÁMKA

Tedy něco, jako kdyby někdo vzal kus Krumlova, Prašnou Bránu, Karlův Most, Eifelovu věž a další a postavil si je na své zahradě a vybíral za vstup.

Kdo by to ale dělal že?

Přemýšlím, co by na to řekl Krteček

Ale třeba nám víc řekne paní Milerová, či snad odcházející prezident?

Kdo ví

Jedno je však jisté

Soudruh premiér NIKDY NEODSTOUPÍ

Zajímalo by mne však, zda-li si tuto větu již nechal patentovat, protože s ohledem na četnost jejího použití od roku 2011 by z něho mohl být již bohatý člověk.

P.S. Přemýšlím, zda-li by nestálo za to, aby se originální výrobce a původce značky na kopiích něco přiučil. Například vytížení přepravního boxu na 97% by bylo zajímavé aplikovat i do prodejního balení originálu, který s efektivitou ložení hloboko pod 30% patří mezi nejhorší obaly s nimiž jsem se ve své logistické historii měl možnost setkat.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář