Pan prezident zaměstnává voly

Je to tak a neznám lepšího. Je to tak a ačkoli by to mohlo znít osobně, asi jako řízení vlastního vozidla městem Plzní a namísto slušnosti mohly by se začít vytahovány pistole, jako důkaz moci, doporučil bych si přečíst ještě další řádky a pak se teprve rozhodnout zda-li stisknout spoušť.

V blogu totiž není nic negativního.

Naopak.

Prezident totiž dokáže, resp. dokázal využít toho, co je volům vlastní, jejich přednost, kterou je značná tažná síla. Stejně tak dokázal, že být nejchudším prezidentem, nemusí být jen prázdné heslo, ale realita, za kterou se není třeba stydět.

Zatímco nejchudší z Čechů, byl již v době nástupu na ministerské křeslo nejbohatším občanem sousední republiky, aby se stal v době svého krátkého působení i druhým nejbohatším občanem země, kde působil jako ministr financí, zůstal nejchudší prezident, chudým.

Mluvím o prezidentovi Jiho- resp. Latinskoamerického státu URUGUAI, o muži, který prezidentskou funkci zastával v letech 2010 – 2015. Jmenoval se Jose Alberto „Pepe“ Mujica Cordano  a v době svého působení 90% svého platu, tedy 12.000 USD měsíčně rozdal chudým a dal na podporu malých podnikatelů, obyvatelů své vlastní země.

Tento článek vyjde nedlouho po volbách, které určí další propad naší země, je však psán v krásnou slunnou sobotu 14.10.2017, tedy jeden týden před jejich konáním.

Nejsem ekonom, politik, vědec, úředník, ani člověk jež svými penězi ovlivňuje nastavení zákonů a pravidel naší země, jsem jen jeden z občanů, člověk který se zajímá a nebojí se nejen nahlas zeptat, ale i navrhnout řešení, které by bylo ku prospěchu většiny, ne jedinců a myslím, že by stálo za úvahu si vyslechnout, jak se choval pan Mujica v době svého úřadování, protože volby Českého prezidenta, které budou dříve, než se očekává, by měly dosadit do pozice hlavy státu namísto přetvářky realitu a to i přesto, že tato může být chudá, ne však duchem.

  • Pan Mujica dával 90% svého platu druhým a nechával si jen částku odpovídající průměrné mzdě
  • Pan Jose, nesídlil v prezidentském paláci, ale vykonával svou funkci ze svého domu a květinové farmy na okraji hlavního města
  • Pan Prezident řídil svůj vůz, VW Beatle vyrobený v 80 letech, sám a neměl řidiče. Často brával stopaře. Používal i pro pracovní účely vlastní vozidlo.
  • Nosil své běžné oblečení, nepotrpěl si na značkové a osobní krejčí neměli k němu přístup.
  • Na zahraniční státnické cesty létal standardními linkami v ekonomické třídě
  • Legalizoval marihuanu, stejně jako sňatky lidí stejného pohlaví čímž se jeho země stala první v celé oblasti, aby následně byla následována zeměmi mnohem „pokrokovějšími“

Když z úřadu odcházel vystavili mu obyvatelé jeho země vysvědčení. Obdržel průměrné hodnocení 70% spokojenosti. Během jeho vlády se zlepšovala postupně ekonomická situace země, rostly platy, zlepšila se zdravotní péče a snížila nezaměstnanost, a ještě výrazněji se snížila míra korupce. Země se stabilizovala i po politické stránce.

Pan Prezident se narodil v roce 1936 tedy o 8 let dříve než náš tuzemský zástupce v této funkci, a i přesto se, i přes vyšší věk, dokázal obejít bez suity, kterou by potřeboval k životu ve funkci hlavy státu. Ačkoli nejchudším, býval často navštěvován vrcholnými politiky ze všech kontinentů a žádán o radu, dokonce mu bylo nabízeno, že za částku v řádu milionů bude odkoupen jeho starý VW BEATLE a bude mu dodáno nejnovější a nejluxusnější vozidlo, jaké bylo v té době na trhu. Odmítl.

Odmítl jak tuto, tak mnohé jiné nabídky, které by neznamenaly nic jiného než závazek a ten se splácí na prezidentské úrovni potem a krví občanů a země, které vládne. Poslechněte si sami, jak o své zemi mluvil v době své vlády na půdě OSN (záznam překládaný simultálně do angličtiny)

Příběh pana Mujici mi v mnohém připomíná dějiny naší vlastní země, v níž se traduje, že i jiný z panovníků se nestyděl se obklopit voly, aby mu pomohly zorat pole, na kterém mělo vyrůst zrno, či jiná potravina, namísto plechových hal nadnárodních koncernů, jež namísto života, přináší opak.

P.S. Na závěr jen maličkost. Pan Mujica uváděl vždy na první místě svého povolání slovo Farmář a myslím, že by zasloužil nosit titul Člověk, protože jím byl, je a bude, bez ohledu na funkci, kterou se rozhodl zastávat a i to, zde už bylo.

Na závěr porovnejte co ukazuje vyhledávač google při zadání jména našeho prezidenta a pana Mujici.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář