Pane řidiči vystupte si

Je běžná fráze používaná policisty při silniční kontrole neprojíždíte-li Plzní a nezablokuje-i Vás civilní neoznačený vůz, z něhož vystoupí pár hochů s pistolemi v ruce, kteří Vás vyzvou k témuž plzeňskou hantýrkou „Vylez ty „xxxxx“ nebo to do tebe napálím“

Jak je na Plzeňsku zvykem, bylo dodržování místních tradic, po zásluze, ministrem vnitra, který zde do své funkce vyrůstal, ohodnoceno odměnou a povýšením.

To je však jiná věc.

Já se chci dnes věnovat tématu, které čím dál více rezonuje a kde, v oné rezonanci, slyším disharmonický tón, kterého se nemohu zbavit a ostatním, jako by nevadil. Týká se vozů bez řidičů a vozů létajících.

V těch prvních budou asi obtížně postupovat policisté stejnou hláškou a myslím, že by již dnes mělo ministerstvo klidu a pohody přemýšlet, jak ji nahradí. Navíc obcházení vozu a kontrola přítomnosti žárovky H3 v povinné výbavě vozidla bude také jaksi nadbytečná, resp. nebude-ji mít s policistou kdo dělat, a co teprve kontrolu kol, rezervy či lékárničky.

Ačkoli se to zdá předčasné, volám po nápravě již nyní, a nejen tak zbůhdarma.

Speciálně v pražských ulicích se totiž setkávají jezdci na elektrických jednokolkách (tedy strojích velikosti příručního zavazadla) s perzekutivními kroky policistů a strážníků, kterým nikdo nevysvětlil, že jednokolka není SEGWAY a samovyvažovací, toto zařízení skutečně není, protože, když ho zapnete a pustíte z ruky, spadne Vám na bok a bude často s roztočeným kolem volat okolí o pomoc silným tónem alarmu.

Možná to bude i tím, že jejich nadřízeným, nikdo neřekl jak elektrické jednokolky fungují, a to ani ti, kteří jsou nadřízeni jejich nadřízeným. Všichni totiž od stolu rozhodují o něčem, co neznají, nikdy neviděli a nechápou, ale bojí se to přiznat, aby nebyli za hlupáky.

To je v tuzemsku poměrně běžné. Tak proč to měnit.

Už od školy je třeba do hlaviček vtloukat, že se ptají jen hlupáci, a to my přeci nejsme, že.

V každém případě setkání policejní dopravní hlídky s autonomním vozidlem bude jistě zážitek, ale ještě větší bude, až překročí nejvyšší povolenou rychlost některý z létajících vozů. Zatímco v zahraničí je testování zatím v plínkách, tuzemské ozbrojené síly již létají i s vozy, které k letu nejsou učeny, a rádi vezmou i civilního zaměstnance a pak nezvládnou řízení.

V každém případě budou kontroly jistě zajímavé.

Doporučení včasné přípravy souvisí s jiným projektem, který se již považuje za zahájený, či ve fázi finálního nasazení a uvolnění a přesto má v sobě od počátku jednu systémovou chybu na kterou dlouhodobě poukazuji.

Jedná se o projekt doručování zásilek za pomoci dronů.

Všiml jste si snad někdo, že by výškové budovy bez možností otevřít okno, měli pro drony vytvořeny přistávací platformy, kde by bylo možné balíček odložit a uživatel, by ho mohl, bez nutnosti odejít z bytu, převzít?

Abych se však vrátil k tématu aut bez řidičů a létajících aut (která brzy budou též bez řidičů) – jsem zvědav, zda-li budou narůstat mezi lidem prostým další vtipy k mužům v uniformách. Už to nebudou dotazy jen na to, proč je policejní auto skleněné, či policejní stanice kulatá, ale pravděpodobně přibydou i ty vzdušné.

Stálo by za to se vsadit, zda-li ve výšce pár set metrů skutečně vystoupí první uvědomnělý řidič, či ho předběhne policista?

V každém případě, v Dubaji se již létající policejní motocykl testuje.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář