PLNOPRÁZDNO

Toto zvláštní slovo jsem objevil, při poslední kontrole článku napsaného před půl rokem. Až nyní jsem si uvědomil, jak výstižné je a rozhodl jsem se jej nejen zapojit do svého slovníku, ale i mu věnovat tento dnešní příspěvek, který píši jen jeden den před startem projektu v další nadnárodní továrně.

Již v úvodu se obávám jedné věci, a to je fakt, že tento výraz bude pro mnohé jazyky nepřeložitelný, a to je mi líto. Snažím se totiž své blogy, články, příspěvky i proslovy tvořit a dodávat v tzv. řeči efektivity, aby jim rozuměli všichni stejně, občas však to nejde hned.

Výraz PLNOPRÁZDNO vystihuje velice dobře skutečnost, se kterou se čím dále ve své práci a v našich životech, setkávám.

Nikde ani živáčka, a přesto se všude prohlašuje PLNO

Žádné nové výrobky, a přesto jsou sklady plné

Mrtvá okna prázdných bytů a domů, a přesto všude plno a je nutno stavět nové.

Velkou součástí projektů systémové prevence vzniku odpadu a plýtvání se sestává z objevování prostoru tam, kde je mi řečeno, že žádný není. Zároveň přicházejí druzí ukazujíce, že mají plno a všeho dost, než se ukáže, že plno znamená jen téměř prázdné obaly, v nichž není nic než vzduch, ale vypadá to, jako kdyby všeho byl dostatek, ne-li nadbytek.

PLNOPRÁZDNO mi připomíná zprofanovaný obrázek s napůl naplněnou sklenicí jako indikátoru toho, kdo je pozitivní a kdo negativní. Zatímco první říká, že je napůl plná, ten druhý mu oponuje, že je napůl prázdná a jsou schopni se o svou pravdu poprat, a to i přesto, že oba mají pravdu.

PLNOPRÁZDNO je však jiné

Je schované

Často za profesní slepotou, se kterou slabost zraku nemá co do činění.

V průběhu psaní tohoto článku jsem se rozhodl opět přestavět zázemí své Pracovny, ke které je připojena druhá místnost, jež je sice přístupná ze dvou stran, ale nelze se do ní dostat bez průchodu jinou místností, nelze ji tedy pronajmout samostatně, a to je škoda, protože její velikost je téměř shodná s velikostí mé vlastní pracovny.

Když se naskytla možnost tento prostor pronajmout, učinil jsem tak, protože jsem věděl, že každé prázdné místo může být plné a jal se do něj umísťovat přebytky, které jsem už nedokázal, ve snaze udržení přehlednosti, umístit do prostor samotné Pracovny, kde se střídá mnoho návštěv.

Má aktuální přestavba však souvisí i s jiným záměrem

Se záměrem, ze kterého mám velkou radost, protože bude dalším z kroků a z potvrzení skutečnosti, že jsem dalek toho chválit vodu a píti víno, a to nejen proto, že víno, ani další alkoholické nápoje nepiji.

Moc se na to těším a už vím, že zisk z prvního dne projektu ihned efektivně investuji.

Dokáži totiž, že PLNOPRÁZDNO, je-li pochopeno a zpracováno dle principů 6R může být dalším, z kroků ke světu bez odpadů a plýtvání a dokáže ukázat cestu tak, kde číslo 97% není ukázkou dobrého výsledku, ale pravého opaku.

Rozhodl jsem se odměnit sladkostí, namísto sušenky si tak raději udělám pečený banán s rýmovníkovým syrupem a vlašskými ořechy. Dezert, po kterým se mnohým sbíhají sliny, a i přes jednoduchost jeho přípravy si jej doma neudělají.

Nevadí, o to častěji je uvidím v mé Pracovně, která právě dostává nový rozměr.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář