Pod hustou mlhou nehoří

Ačkoli tomu titulek nenapovídá, týká se technologie, která může a pravděpodobně i bude mít klíčový vliv na podobu ochrany před teplem, a to nejen tím vznikajícím při požáru, ale i například ve výrobních procesech, či v extrémních teplotách, kterým i v tuzemsku budeme v nejbližší době čelit.

Výraz MLHA není zároveň tím nejdůležitějším

Přidáme-li k němu výrazy NANO a TECHNOLOGIE pak za rovnítkem může být 95% úspora vody při zvýšené účinnosti a nejenom to.

Pro to všechno je však nejdříve třeba říci, o čem je vlastně řeč.

Hovořím o nové a inovativní technologii protipožární ochrany za pomoci tzv. SUCHÉ VODNÍ MLHY

Předpokládám, že kdybyste četli jinde vedle sebe slova SUCHÁ A VODNÍ vytáčeli byste již číslo nejbližšího ústavu pro duševně choré, tím že čtete můj blog víte, že je to zbytečné a máte pravdu. Tato technologie totiž není výplodem choré mysli, ale skutečnou, existující a zároveň unikátní technologií na jejímž zrodu se podílela britská společnost ALATYR Ltd., jež však má své základy v tuzemsku a s jejímž majitelem jsem měl možnost se osobně seznámit při jeho návštěvě mé Plzeňské kanceláře poté, co jsme i díky síti LINKEDIN zjistili, že hovoříme stejnou řečí a není to čeština.

Nevím sice kolik z Vás někdy zkoušelo rozdělávat oheň v husté mlze, ale pro mne a mé souputníky, to nebylo na podzim, či na konci letních prázdnin nic divného. Prostě jsme si chtěli opéct buřta, nebo se zahřát po noci v provlhlém stanu. Nebylo to jednouché, a to ani pro ty z nás kdo mlhu a vlhkost očekávali s dřevo si schovali do spacáku, aby zůstalo suché.

Mlha, ač je sebe kouzelná, je také mokrá, a to i přesto že se z ní většinou (bez trpělivosti) nenapijete.

Přesto Vás při běžné chůzi nepromočí.

A nyní si představte, že byste namísto vodním proudem, pěnou, CO2, či suchou chemikálií, či práškem začali požáry hasit vodní mlhou kterou byste však na rozdíl od té přírodní, dokázali ovládat, směřovat, rozptylovat a dávat jí rozměry na které byste ani nepomysleli.

Hašené zařízení, zboží, prostory, by nebyly plné vody. Nezáleželo by na tom hasíte-li Hořlavinu typu A, B nebo C, dokonce ani hasíte-li elektrické zařízení, tuky, oleje. Vše by bylo možné řešit jedním jediným zdrojem. Zdrojem, který navíc namísto tisíců litrů spoří 95% vody.

Ač to zní jako pohádka, je to skutečnost. Technologie se jmenuje TELESTO v zahraničí je již dostupná a nyní se dostává i na tuzemský trh.

Není to tak dlouho, kdy v Praze hořely další sklady a tentokrát byl požár tak silný a rozsáhlý, že nejenom musel být vyhlášen stav nebezpečí, ale i zákaz vycházení a k požáru se sjeli nejen hasiči z celé Prahy, ale i okolí, aby na místě zjistili, že jim dochází zásoby vody a nemají ji kde brát.

Stejné vody, která již dnes, i přes krátké a intenzivní přívalové deště odteče a zem bude nadále vyprahlá, stejně jako všichni a všechno, kdo a co na ní žije. Dokud bylo vody dost, hasiči hasili nejenom požáry, ale i žízeň starostovy zahrádky a závlaha polí řepky byla v době sucha byla jen další ze služeb soudruhu předsedovi.

Z pohledu logistika a člověka, který hledá a implementuje metody prevence plýtvání je však technologie tohoto typu jednou z možností, jak minimalizovat zneužívání či nadužívání zdrojů, čili jak omezit plýtvání.

Stejně jako vodní větrná čerpadla pana Floriše, kterému i díky naší spolupráci přibývají objednávky a zakázky a čeká již jen na silného partnera, s nímž by rád provedl globální transfer know-how a výrobních technologií, je technologie firmy ALATYR možností, jak si zdroje, které máme chránit.

A je-li firmám a jejím majitelům životní prostředí ukradené, věřím, že jim nebude ukradená možnost minimalizace škod na majetku, který, nezničí-li ho samotný požár, zničí voda, která byla použitá na jeho záchranu.

Malou perličkou nakonec zůstává skutečnost, že technologie suché mlhy je i přes svou inovativnost levnější, a to stejně jako instalace a následná údržba, která například v případě blokového skladování je noční můrou všech, hlavně pak řidičů manipulační techniky, kteří se snaží dneska netrefit ventil springleru, aby nedošlo opět k jeho utržení a zalití zboží za několik stovek tisíc proudem vody.

Doufám a věřím, že nebudeme dlouho čekat a první instalace a případné zásahy prokáží, že to, co někdy vypadá jako bláznovství, je tím nejlepším, čeho se nám mohlo dostat.

P.S. na závěr jen maličkost. Víte, že požár vlastně neuhasí v případě technologie TELESTO voda? Budete-li chtít vědět proč, obraťe se na mne, či přímo na firmu ALATYR, kde Vám to její majitel rád a v českém jazyce vysvětlí.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář