Politické Proslovy

Za svůj již 49 let trvající život jsem měl možnost vyslechnout mnoho politických projevů, jejichž slova jsem často zapomněl dříve, než dozněla. Všechny až na výjimky, totiž postrádali to, co jsem čekal, tedy obsah. Za těchto 49 let si vzpomínám jen na dvě výjimky.

Tou první byla první prezidentská řeč nově zvoleného, prvního postkomunistického prezidenta Václava Havla a druhou pak první novoroční přání první slovenské prezidentky, paní Zuzany Čaputové.

Netvrdím však, že podobně silné zážitky nepřinesly i jiné politické projevy, tyto jsem ovšem nezažil, a i přesto jsem je, díky moderním technologiím, mohl slyšet zprostředkovaně. Velmi mne například inspirují proslovy prvního Československého prezidenta T.G. Masaryka.

I přes všechno výše uvedené, si myslím, že politické projevy s myšlenkou, jsou spíše výjimkou než pravidlem. Možná i právě proto považuji za nejlepší politický projev, který jsem kdy slyšel, projev nepolitika, komika, herce a malého muže velkých gest.

Je jím projev Charlieho Chaplina z firmu Diktátor

Projev, který se mi bohužel nepodařilo na internetu najít přeložený do Českého jazyka.

Projev, který bez ohledu na okamžik, kdy ho slyším, mi vnáší slzy do očí.

Je to jediný politický projev, který doprovází hudba

Projev, v němž každé slovo, každý tón, každý okamžik má sílu milionu jiných hlasů a životů

Je to projev, jenž poprvé zazněl v roce 1940, v době, kdy jiný z diktátorů, jenž zahájil válku, která jako druhá v historii vysloužila si příslovce SVĚTOVÁ.

Mnoho lidí ví, že své firmy si Charlie Chaplin většinou psal sám, byl scénáristou, režisérem a často i to byl i on sám, kdo do svých filmů investoval. Málokdo však ví, že nejslavnější řeč ve filmu Velký Diktátor původně nebyla. Charlie Chaplin ji přidal jako reakci na útok a vstup německé Armády do Francie. Byla to bezprostřední reakce na bezprecendentní útok jednoho státu na druhý.

Charlie Chaplin zažil obě světové války a i přesto, že se ani jedné neúčastnil jako voják, na obě měl vliv. Zatímco v první vojsko a obyvatelstvo rozesmával jako komik v němých groteskách, v té druhé již promluvil a jeho hlas byl tak silný, že ten, koho ve filmu diktátor tak dobře znázornil vzhledem své postavy, nejen, že zakázal všechny jeho filmy, ale zároveň umístil jeho jméno na svůj vyhlášený seznam smrti a nepřítel říše.

Seznam byl obsáhlý, měl ve své době 95 stran, a kromě jména Charlieho Chaplina nesl například i jméno Albert Einstein a mnoho dalších.

Za několik dní zase zazní projevy hlav států, projevy politiků i nepolitiků a budu to i já sám, kdo znovu v řadě nahraji svůj vlastní Novoroční projev a umístím ho na svůj youtube kanál.

Myslím, že opět bude pronášen tichým, ale důrazným hlasem, kterým mluvím k lidem na přednáškách a konferencích a opět, stejně jako v minulosti, bude naplněn myšlenkou a cílem.

Nejsem diktátor a ani si na něj nehraji i přesto však věřím, že má slova osloví všechny, kdo je budou moci slyšet a budou si je opakovat tak, jako já si v duchu opakuji text projevu, na který se nedá zapomenout.

Výjimečně si dovolím dnešní příspěvek zakončit přepisem textu, který má takový účinek a nechávám ho v angličtině, protože vím, že jsou jiní, kdo dokáží v překladu ponechat sílu, do řeči vloženou.

I’m sorry, but I don’t want to be an emperor. That’s not my business. I don’t want to rule or conquer anyone. I should like to help everyone – if possible – Jew, Gentile – black man – white. We all want to help one another. Human beings are like that. We want to live by each other’s happiness – not by each other’s misery. We don’t want to hate and despise one another. In this world there is room for everyone. And the good earth is rich and can provide for everyone. The way of life can be free and beautiful, but we have lost the way.

Greed has poisoned men’s souls, has barricaded the world with hate, has goose-stepped us into misery and bloodshed. We have developed speed, but we have shut ourselves in. Machinery that gives abundance has left us in want. Our knowledge has made us cynical. Our cleverness, hard and unkind. We think too much and feel too little. More than machinery we need humanity. More than cleverness we need kindness and gentleness. Without these qualities, life will be violent and all will be lost….

The aeroplane and the radio have brought us closer together. The very nature of these inventions cries out for the goodness in men – cries out for universal brotherhood – for the unity of us all. Even now my voice is reaching millions throughout the world – millions of despairing men, women, and little children – victims of a system that makes men torture and imprison innocent people.

To those who can hear me, I say – do not despair. The misery that is now upon us is but the passing of greed – the bitterness of men who fear the way of human progress. The hate of men will pass, and dictators die, and the power they took from the people will return to the people. And so long as men die, liberty will never perish. …..

Soldiers! don’t give yourselves to brutes – men who despise you – enslave you – who regiment your lives – tell you what to do – what to think and what to feel! Who drill you – diet you – treat you like cattle, use you as cannon fodder. Don’t give yourselves to these unnatural men – machine men with machine minds and machine hearts! You are not machines! You are not cattle! You are men! You have the love of humanity in your hearts! You don’t hate! Only the unloved hate – the unloved and the unnatural! Soldiers! Don’t fight for slavery! Fight for liberty!

In the 17th Chapter of St Luke it is written: “the Kingdom of God is within man” – not one man nor a group of men, but in all men! In you! You, the people have the power – the power to create machines. The power to create happiness! You, the people, have the power to make this life free and beautiful, to make this life a wonderful adventure.

Then – in the name of democracy – let us use that power – let us all unite. Let us fight for a new world – a decent world that will give men a chance to work – that will give youth a future and old age a security. By the promise of these things, brutes have risen to power. But they lie! They do not fulfil that promise. They never will!

Dictators free themselves but they enslave the people! Now let us fight to fulfil that promise! Let us fight to free the world – to do away with national barriers – to do away with greed, with hate and intolerance. Let us fight for a world of reason, a world where science and progress will lead to all men’s happiness. Soldiers! in the name of democracy, let us all unite!

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář