Pravidla vylidňování

Dnešní příspěvek mají na svědomí dvě události. Tou první bylo jednání mezi dvěma výrobními společnostmi v tuzemsku a tou druhou další z oslavných článků v mediích, které zdravicí gratulují k možnosti dalšího záboru České půdy zahraničním kapitálem.

Já začnu tou druhou zprávou.

V podělí 21.8., tedy v den připomenutí nájezdu sovětských vojsk na dlouhodobou dovolenou na území našeho státu, který chránila přes sebou samým a vlastními lidmi, se v mediích napříč jejich spektrem objevila zpráva, že německá společnost DAIMLER zvažuje vystavět v Česku sklad. Sklad o rozloze 229.000 m2. Po AMAZONu, ALIBABA, a dalších je to v poslední době další z „Národních rekordů“ kterými se chlubí nejen novináři, ale hlavně developeři a s nimi politici a finanční instituce.

S dalšími jmenovanými má tento sklad další společnou vlastnost.

Na velké ploše chce zaměstnat velké množství automatizované techniky z programu PRŮMYSL 4.0 a malé množství lidi ca. 900. Z odhadu logistika bych počítal, že 15-25% bude v kancelářích.

Podíváte-li se na tato čísla, ruce jistě sami nasazují k potlesku. Než však tento zazní, zeptám se Vás na jednu otázku. Víte, co za značí číslo 254?

Je to počet m2 skladu na jednoho obyvatele, dříve jsme tomu říkali hustota obydlení a jen upřesním, že se nejedná o číslo korektní. Předpokládám totiž, že ve skladu pojede třísměnný provoz, což by (kdyby byli lidé rozdělení pravidelně ve směnách (což nebudou) znamenalo, že na jednoho obyvatele tak připadne 762 m2 místa.

To mi připadá docela dost, co říkáte.

V duchu mi běžela možnost, že se Česká republika dostane na některý ze světových statistických žebříčků a proto jsem požádal online encyklopedii wikipedia o pomoc a výsledek mne usadil (nejenom proto, že ukázal, že s matematikou jsem stále nepřítel.

Víte kolik je 229.000 m2, kilometrů čtverečních? Je to 0,229 km2

Výpočet hustoty osídlení pak vychází z podílu počtu obyvatel a plochy. V realitě tento výsledek znamená, že i přesto, že na jednoho člověka bude připadat (při 3 směnách) 762 m2, je statistická zalidněnost území, 3.930 obyvatel na km2, a to je větší zalidněnost, než má například Praha (2.538).

Přiznám se, že mi v tomto případě rezonuje v hlavě myšlenka, zda-li onen statistický výpočet není také malou domů lidem, kteří říkají, že se nic neděje a nestalo a to stejně jako v případě klimatických změn. Ono by se totiž mohlo stát, že se viníci přiznají, jako tomu bylo nyní v USA. Co se jim stane? NIC. Lhát je přeci standard a jde přeci jen o život pár miliard lidí, takže nejde o nic.

V souvislostí s touto vysokou matematikou, u které již chápu proč mi nejde do hlavy, se mi vybavilo v perexu zmíněné jednání mezi dvěma výrobními závody v tuzemsku. Oba vyrábí pro automobilový průmysl a jeden je dodavatelem druhého, aby ten mohl dodat třetímu a ten pak přímo do tuzemské automobilky, resp. automobilky zahraniční, vyrábějící v tuzemsku (což, jak si tak uvědomuji jsou snad všechny, pravděpodobně s výjimkou společnosti TATRA, ale to je jiná věc.)

V každém případě, dodavatel dodavatele naráží na nedostatek lidí, protože automobilka, pro kterou je ve finále daný díl, jako součást nějakého celku určen, přetáhla jeho pracovníky vidinou vyššího platu (rozdíl v řádech stokorun).

Realitou se tedy stává to, že stavíme nejen prostory, kde jeden člověk bude operovat na tisících metrech čtverečních plochy, kde nebude pole, zeleň, další lidé, ale i to že spirála „smrti“ začíná být roztáčena těmi, kdo budou na konci nejvíce křičet, ti, kteří ji roztočili.

Přitom to není nutné

Stačilo by jen se domluvit.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář