Překvapení

V posledním dni měsíce května si dovolím Vás překvapit. Maličko. A to v oblasti dnes tak populární, jako je ZERO WASTE. Při svých přednáškách na školách, konferencích i ve veřejném prostoru, či v továrnách svých stávajících i nových klientů se čím dál častěji setkávám s tím, že pojem ZERO WASTE není již pojmem neznámým.

V souvislosti s ním lidé znají jména jako BEA JOHNSON, či SOŇA JONÁŠOVÁ.

Zatímco první jméno je téměř synonymem ZERO WASTE života a sklenice do níž se vejde roční odpad, je to druhé spojováno s cirkulární ekonomikou v tuzemsku a institutem, který paní Jonášová již třetím rokem vede.

Taky Vám připadlo zvláštní, jak je možné vměstnat odpady za rok života do jedné sklenice?

Mně ano a mé otázky jen narůstaly s tím, když jsem se sledoval objem pracovních cest paní Johnson, která se rozhodla šířit myšlenku všude, kam ji pozvou a zaplatí za její přítomnost. S ohledem na skutečnost, že se její cesty nesoustředí na jednu lokaci, ale svět je jejím domovem, je objem cest letadlem, autem a dopravními prostředky na denním pořádku.

S cestováním souvisí i generovaný odpad v podobě emisí

Ty se však špatně chytají do sklenice, což samozřejmě chápu.

Mnohem zajímavější je, že součástí sklenice není odpad a nejsou odpadky, které paní Bea a její rodina třídí, a vyhazuje doma i při všech svých cestách do odpadových nádob nejrůznějších barev.

Zajímalo by mne, zda-li paní Bea, tyto objemy sleduje a protože jsem nenašel odpověď na jejích profesionálně udělaných a vedených stránkách, zeptal jsem se jí prostřednictvím formuláře, který je k dispozici tamtéž.

Na stejných stránkách mne zaujal i internetový obchod a hned první věcí, na kterou jsem se díval byl kufr, který paní BEA pravděpodobně používá a samozřejmě i doporučuje. Stojí pouhých 499,-USD. A umí být kufrem, a to dokonce s celoživotní zárukou.

Druhou položkou, která mne zaujala je vermikompostérem, který mi velmi připomíná výrobek pocházející z tuzemska. Bohužel na stránkách AMAZON nemá cenu.

Odpověď od paní Johnson přišla jen několik hodin po odeslání dotazu, bylo v ní její jméno a link na video, nic víc, nic méně, zde je.

Se slovy paní Johnson se plně ztotožňuji a proto jsem se jí po shlédnutí videa zeptal, zda-li nechce svou působnost rozšířit i na firmy a spolupracovat se mnou, uvidíme co odpoví.

Institut INCIEN, který vede paní Jonášová, šíří myšlenky cirkulární ekonomiky. Šíří ji tak intenzivně, že již od počátku své existence organizuje konferenci nesoucí název ODPAD ZDROJEM, letošní rok nevyjímaje.

V době, kdy tento článek čtete, již konference skončila.

Více než polovinu sponzorů živí odpad.

A živí dobře.

Proto je třeba připomínat, jak dobře činí, protože se o odpad, který tu musí být a musí vznikat, tak pečlivě starají.

Když jste dočetli až sem, jistě se v duchu ptáte, kde je PŘEKVAPENÍ, které slibuje název článku.

ODPAD ZŮSTANE ODPADEM BEZ OHLEDU DO JAKÉHO KONTEJNERU HO VHODÍTE

Vzpomeňte si na to, až Vám Vaše odpadová společnost, institut, či odborníci budou říkat, že na jejich roční odpad stačí jedna jediná sklenice za rok.

P.S. na výzvu ke spolupráci od paní Bea Johnson odpověď nepřišla ani po několika měsících je možné, že přes svou sklenici rodiného odpadu již nevidí na obrazovku počítače, nebo možná za práh svého světa, který je tak pohádkově krásný.

 

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář