PŘEPRAVNÍ PALETA JINAK

Za více než 25 let ve mně zanechala logistika hluboké stopy a znamení. Je to díky uvědomění si její všudypřítomnosti a skutečnosti, že boj s časem je věčný, přátelství a harmonie s časem nekonečné. I proto se věnuji šíření a učení principů zdravé a udržitelné logistiky.

Kromě logistických inovací, které sleduji nejen proto, že o nich přednáším, se zabývá i vývojem efektivních obalů a samozřejmě i jejich implementací v závodech klientů s širších subdodavatelských řetězcích.

Kromě náhrady strečovací folie pro fixaci nákladů na peletách, výrobku FIXLOG ONE, TWO a THREE pomáhám i výrobcům definovat korektně výrobky a následně podporuji jejich implementaci a sledování v toku klientském.

Takto vznikl i projekt, který z původní jedné palety, dnes obsahuje palety tři

Nejsou dřevěné.

Nejsou plastové.

Nejsou ani kovové.

Jsou z papíru, resp. jsou z nasávané kartonáže

Než skončíte se čtením, poklepáním na hlavu, že Vy přeci nebudete používat palety, které nic nevydrží, dovolím si něco málo technických specifikací.

 • Velikost               1200 x 800 mm / 800 x 600 mm /600 x 400 mm
 • Nosnost               250 kg / 250 kg / 200 kg (plošné zatížení)
 • Hmotnost           3,1-3,6 kg / 1,8 – 2,4 kg / 0,8 – 1,1 kg
 • Kapacita kamionu 710 ks / 3.420 ks / 6.860 ks
 • Cena                    85 / 55 / 45 Kč/ks bez DPH na paritě EXW

Pracujete-li s paletami denně, pak Vás jistě na první pohled zaujme jejich nízká hmotnost, která se pozitivně odrazí na bolesti zad, které si domů nosíte jako výslužku za dobrou práci.

Jste-li logistici pak Vás zaujme čtvrtý bod, který například u největších palet znamená že dva ze tří kamionů nebudete potřebovat a muset objednávat, protože se potřebné množství vejde na jeden.

Jste-li ekonomové zaujmou Vás jistě body dva. Tím první bude cena za kus, která atakuje 50% hranici kupní ceny běžné palety, tím druhým bude výše uvedený pod čtyři, který přináší další, druhotné úspory, které však zdaleka nekončí.

K tomu, abyste viděli i ty ostatní je třeba odstoupit a podívat se na celý logistický řetězec, a to jak jeho části mimo Váš závod, tak i uvnitř. Při správném nastavení lze totiž dosáhnout významných úspor ještě v následujících oblastech.

 1. Skladování – až 60% úspora skladovacího místa
 2. Manipulace – až 40% úspora při manipulaci (na ještěrku se vejde mnohem více)
 3. Odpadové hospodářství – namísto nákladů za likvidaci dřeva zisk za prodej papíru

Ani zde však nemusí být konec, protože nikdo netvrdí, že tyto palety jsou paletami na jednu cestu. Pokud nebudou vystaveny dlouhodobé vlhkosti a dešti, je možné je používat opakovaně a to minimálně 2x, ovšem při opatrném zacházení (obzvláště pak pro interní manipuaci) není ani desetinásobek tohoto čísla výjimkou.

Na závěr jen dotaz. Nechtěli jste někam jít, přeci jen bych Vás nerad zdržoval, to víte papírová paleta je vlastně taková nezajímavá drobnost, která sice nedokáže unést na svých zádech 1500 kg, ale dokáže ušetřit tolik, že se vyplatí přemýšlet nejen nad cenou nákupu, ale nad celým řetězcem a pak se teprve ukáže, že nákupní cena byla jen kapkou v moři skutečných úspor a to nejen těch ekonomických, ale i těch environmentálních.

Komentáře
 • Kategorie
 • Můj blog

  Formulář