Probudit se je lehké, vstát je mnohem těžší

Od začátku mé podnikatelské cesty, kterou jsem začal, když mi bylo 42 let, jsem tušil, že součástí mé cesty budou i přednášky a workshopy. V mých očích totiž patří ke vzdělání a vzdělání, míněno kvalitní a praktické vzdělání je nutné, aby bylo vnímáno jako průnik všemi vrstvami a procesy světa bez odpadů a plýtvání.

Dnes jsem jel do práce již ve čtyři hodiny ráno, čekala mne další nakládka kamionu použitými kabelovými cívkami, ovšem nedalo mi to a využil jsem možnosti si v práci zdřímnout poté, co jsem udělal to, co bylo třeba udělat, než odjedu nakládat.

Svůj vnitřní budík jsem nastavil na šestou a on mne probudil v 5:55, než jsem však skutečně vstal, bylo 06:30 a já byl překvapen, protože čas mezi probuzením a uvědoměním si souvisejícím s akcí byl neuvěřitelně dlouhý.

Tato skutečnost mi běžela hlavou celé ráno, celou nakládku a já věděl, že dokud ji nebudu sdílet ve formě dalšího příspěvku, bude mou hlavu plnit i dál.

Už jsem podobnou situaci zažil, a nejen jednou a vím, že tlak není pouhou náhodou, znamená totiž, že myšlenka je důležitá a souvisí s cílem k němuž mířím.

Když jsem z nakládky kabelových cívek přijel zpět, čekala mne v e-mailu, kromě mnoha jiných i zpráva od člena mé profesní sítě.

„INVESTICE DO ŘEČI JE 15.000 USD“

Zcela jsem nechápal, a proto jsem se dotázal na upřesnění a toto znělo následovně

„BUDETE-LI CHTÍT VYSTOUPIT JAKO MLUVČÍ NA NAŠÍ KONFERENCI, BUDE VÁS TO STÁT 15.000 USD“

Jen upřesním, že v den, kdy jsem zprávu obdržel, byl kurz dolaru dle ČNB 22,792 Kč to znamená, že nabídka zněla – chcete-li mít 20 minutovou přednášku v rámci konference týkající se udržitelného rozvoje pořádanou organizací činnou v cirkulární ekonomice musíte si své místo koupit za 341.880,-Kč. To znamená, že každá minuta by mne stála 17.094,-Kč a to bez vedlejších nákladů k nimž patří let do USA a zpět, ubytování, víza a další maličkosti.

Poděkoval jsem, odmítl a popřál úspěšnou konferenci

Prostředky na svůj život, práci a rozvoj projektu budování světa bez odpadu a plýtvání si totiž vydělávám prací. Za odvedenou práci dostávám dohodnutou odměnu, která je vyplácena na základě vystavené faktury, a to vždy až po realizaci.

Člověk, který mi možnost nabízel má na svém profilu funkci „GLOBAL CIRCULAR ECONOMY LEADER“ a jeho konference se jmenuje ZERO WASTE SUMMIT. Myslím, že i přesto, že jeho profilové stránce vévodí ruce špinavé od práce, moc často s nimi fyzicky nepracoval, celý svůj profesní život totiž strávil v bankovnictví a peněžním sektoru.

Snad i proto nepochopil že schopnost dělit se o zisk je základem dlouhodobé a udržitelné spolupráce.

Zatímco ode mne chtěl 15.000 dolarů, lístky účastníky budou stát 499 – 1599 USD a to dle rozsahu jejich pobytu, konference je totiž třídenní.

Důvodem, proč to všechno zmiňuji je úzká souvislost s probuzením a uvědoměním

Organizátor se probudil

K uvědomění však má ještě dlouhou cestu

A s ohledem na to, jak rychle ukončil naši komunikaci k tématu bych očekával, že k němu ještě dlouho nedojde, stejně jako mnozí další experti nejen cirkulární ekonomiky, kterým nepřijde divné, že ani po půl století od představení, zůstává cirkulární ekonomika jen v kuloárech a na papíře, či displeji, ale v praxi na ni nenarazíte.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář