Provoz přerušen

V rámci své profesní historie se mi naskytla vzácná možnost participovat na mnoha projektech. Ať se jednalo o projekty malé, tak o projekty v rozsahu několika továren, vždy jsem se snažil předat svým klientům plný rozsah znalostí, které k jejich realizaci potřebovali.

Nikdy však nejsem schopen a ani tak nečiním, klienty nutit dodržovat rady a pravidla, které jsem za dobu projektu vytvořil a zavedl.

O to větší radost mám, vrátím-li se do výrobního závodu po roce, či dvou a tam již na vrátnici, jsem pozdraven panem strážným a kolegy na vysokozdvižných vozících, kteří mne vedou k místu, které jsem pomohl zlepšit, či ukazují procesy, které dodnes využívají.

Mají jedno společné. Vždy jsou hrdí na výsledky své práce a tento stav je často pravým opakem toho, jak ke své práci přistupovali předtím, než jsme se potkali.

V době, kdy čtete tento článek, již není v tuzemsku IBCSD LAB sama, ale získala silnou sestru, Moravskou krasavici, která sídlí ve Zlíně a jejímž cílem a úkolem je šířit, podporovat, implementovat a realizovat projekty systémové prevence vzniku odpadu a plýtvání u Moravských klientů.

V době, kdy jej však píši, však teprve tomuto pokrevnímu svazku dáváme pravidla, nejen v Plzeňské kanceláři, ale i u klientů a partnerů, kde jednatel společnosti dostává možnost na vlastní oči vidět, jak projekt INDUSTRIAL UPCYCLING funguje, v jakém režimu je realizován, ale i to co může přinést.

Jak však píši v první větě článku, záleží jen na osobě partnera, či klienta, zda-li bude dodržovat pravidla a úspěšně růst, či se pokusí přeskočit evoluci, která je podmínkou a udělat revoluční skok do jiné dimenze, hnán jen a pouze myšlenkou na rychlý profit, který zná z aktivit, v nichž se cítí silný.

Onu jistotu, schopnosti skoku dávají některým klientům výsledky podnikání ve světě virtuální reality a sociálních sítí. Milion followerů, či miliarda na účtu zdá se být dostatečnou průpravou ke všemu a dosažení všeho zdá se být tak blízko.

Je to zdání, které klame.

Zdání, při kterém probuzení do reality bývá pádem na tvrdou zem.

Tento stav se dá vysledovat, skokani bývají dobří sprinteři, ale mizerní maratonští běžci. Dokáží říci nejvíce slov za minutu, ale po půl hodině nemají co říci.

V PRŮMYSLU 5.0 a systémové prevenci vzniku odpadu je již dnes 475.000.000.000.000 USD ročně, stačí se shýbnout a

vydržet.

A s tím mají skokani problém.

V den, kdy koncipuji tento text jsem se dozvěděl, že jeden z mých klientů v tichosti uzavřel projekt, jenž s takovou pompou hlásal světu JÁ JSEM NEJLEPŠÍ. Jeho majitel, jenž v době mého oslovení patřil do skupiny mladých českých skoro-miliardářů, mne oslovil s tím, zda-li bych jeho a kolegy naučil co je logistika a předal i myšlenky INDUSTRIAL UPCYCLING. Obé jsem rád učinil a podporoval i tvorbu logistického zázemí, které bylo pro projekt nutné.

Bohužel již od začátku se rozhodl ignorovat mé upozornění na skutečnost, že klíčem úspěchu jeho projektu, který mi představil nebude logistika, ani nákup, ale prodej.

Od školení uběhly tři roky, od zahájení činnosti dva a dnes již neexistuje.

Na dotaz majitele projektu zda-li byla důvodem ukončení avizována neschopnost prodávat získané produkty jsem dostal jen stručnou odpověď.

„Projekt byl drahý.“

I to je odpověď. Je škoda, že se klient při své cestě za penězi nerozhodl předcházet plýtváním ve svém vlastním projektu. Výsledkem by totiž bylo výrazně méně investovaných prostředků a zisk, který by umožnil, abych tři roky po školení mohl prezentovat další, úspěšný projekt.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář