První ročník je zlomový – Ministerská soutěž

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo první ročník nové soutěže. Jmenuje se „Přeměna odpadů na zdroje“. I přes prvotní skepsi spojenou s faktem, že pro účast musím věc nejdříve vyhodit do koše, abych ji mohl vyndat, se ukázalo, že tomu tak není a to znamená…

Že již první ročník může být ročníkem zlomovým.

Může totiž ukázat, že Plýtvat a Vytvářet odpad není třeba, dokážeme-li najít cestu jak prvému i druhému předcházet.

A to je dobře.

Soutěž má vlastní stránky, které najdete ZDE a na nich najdete, kromě mnoha dalších, zajímavých informací i tento obrázek.

Ne, není to fotografie ze sídla Ministerstva, to sídlí v historické budově na břehu Vltavy, v budově za kterou stojí stejný architekt, který v Hirošimě postavil budovu, jež jako jedna z mála odolal atomovému výbuchu a dodnes je mementem toho, co dokáže lidská zloba.

Důvod, proč obrázek ukazuji je prostý. Firma, která stojí za těmi krásnými a lesklými obklady, totiž k jejich výrobě použila materiál, který kdyby jí nebylo, skončil by jako odpad, ale nestalo se tak. Jedná se o rozbitá zrcadle jednoho z největších čínských výrobců. Materiál, který český um a důvtip dokázal přepracovat do obrazu této krásné dlažby, reflektující nejen prostor, ale i každého, kdo do něj vstoupí.

Námi představené projekty nemají takovýto rozsah, ani je nedoprovází profesionální fotografie. Jediné, co můžeme nabídnout jsou funkční, ručně dělané výrobky, jejichž základem jsou výrobky jiné, takové, které měly skončit na skládkách, protože „se nepovedly, či byly nadbytečné“.

Pro všechny, kdo budou číst tento příspěvek po 31.1.2017 a budou zklamaní, že se nemohli účastnit, protože o soutěži nevěděli mám však dobrou zprávu. MPO se rozhodlo termín podání přihlášek posunout o jeden měsíc, a tak se otvírá možnost přispět i dalším a zdaleka ne jenom firmám, či designérům.

  • Vyzvaní jsou stavebníci
  • Vyzvané jsou obce a státní správa
  • Vyzvané jsou školy a kroužky a

Vyzvání jsou tak téměř všichni, a to včetně jedinců a souhrnné informace a přihlášky je možné stáhnout přímo ze stránek MPO, konkrétně ZDE, konkrétně ve spodní části stránky.

A díky přijmutí možnosti pracovat s přebytky a ne, jen odpady, se tak všichni vyhnou i riziku, že budu provádět při shánění materiálů činnost neslučující se s tuzemskou legislativou, která zakazuje osobám, které k tomu nemají legální oprávnění, zacházet s odpadem.

A láká-li Vás šance ukázat, co dokážete a nemáte-li nápady, možná Vám pomůže některý se seminářů na téma Prevence vzniku odpadu a ZERO WASTE, která se bude konat ve Vašem městě. Kdy? To záleží jen na Vás.

Věřím, že se nás v soutěži sejde co nejvíce a prokážeme, že tvrzení „Co Čech, to tvůrce

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář