Rituály

Každý máme své rituály, jak ty osobní, tak ty pracovní. Jedny budujeme si celý život a druhé vždy upravujeme na míru potřebám toho, kdo poskytl nám za třetinu až polovinu dne, jméno na naši visačku, či vizitku. Obojí je obtížné, ne však nemožné, změnit.

V několika příspěvcích jsem již zmiňoval, že jedním z aspektů, na které narážím při své práci, je právě ZVYKOVOST. „Vždy jsme to takhle dělali a fungovalo to, tak proč to nyní měnit“. Třeba proto abychom nedopadli jako na ČESKÉ POŠTĚ“ o které její stávající generální ředitel, tvrdí, ze ZAMRZLA V MINULÉM STOLETÍ. Záměrně nepíši jméno pana ředitele, protože to samé zjištění měl jeho předchůdce, jeho předchůdce, jeho předchůdkyně, její předchůdce, a tak bychom mohli jít poměrně hluboko.

Výsledek?

Služba a Servis občanů České Poště, nikoliv naopak, jak by se dalo očekávat.

Pan ředitel si dokonce zkusil doručovat balíky a víte co, oni si příjemci dovolili nesejít do minuty od zazvonění na zvonek ke dveřím, tak co by chtěli.

Pan ředitel si najal experta, o kterém jsem se již zmiňoval. Má dobré reference z AGROFERTU, takže to musí být odborník na slovo vzatý, i když v logistickém světě nejsou vidět jeho šlápoty a to nikde. Byl dost opatrný na to, aby byl čistý, jako jeho původní a víceméně i stávající hlavní šéf (nemluvím o šéfovi pošty).

Rituály jsou různé.

Zatímco někdo ráno vstává dříve do práce a raději se naučí vše dělat poslepu a po tmě, aby nebudil jiné členy rodiny, jsou tací co ráno vstanou spláchnou prázdný záchod (co kdyby), rozsvítí všechna světla (aby bylo vidět), vylijí vodu z konvice aby nalili si novou, vyhodí nevyhozené a nesnědené a nezapomenou zapnout televizi, aby se na ni nekoukali.

Jedny rituály často vznikají jako následek jiných, některé navazují a ty druhé chtějí dokázat, že jejich realizátor je HLAVA TVORSTVA.

Mezi rituály patří i tvorba, dodání a absence realizace politických předsevzetí a slibů voličům.

MHD zdarma (nebude), zdražovat (ne)Budeme

Nikomu (ne)straníme a (ne)zajímají nás peníze

Vznik republiky neslavíme, padesátiny patolízala prezidentsky

Je jen otázkou, jak dlouho bude trvat, než se opět ustálí další z našich národních zvyků. Držet ústa a krok. Pomalá nesvoboda se vkrádá do lavic, do deníků i nočníků, poledníky nevyjímaje. Noční starosta potřebuje noční asistentky a noční zákony, protože přeci každá houba ví, že v noci neplatí to, co ve dne.

Dalším z rituálů bývá, pozvat si v nouzi nejvyšší odborníky, třeba vědce, aby přesvědčili laickou veřejnost že:

Předtím, než převezmete cizí rituál, zkuste se podívat a zjistit, co je cílem podnikání, či života toho, kdo Vám tvrdí, že právě ten jeho rituál je tím pravým. Je možné, že zjistíte včas, že se tento cíl diametrálně liší od toho Vašeho vlastního.

Ne vždy pak princové mají za cíl dobro celého království, ale jen své pokladnice.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář