Sedět a Mlčet

Dnes je neděle 23.června 2019, na Letné se sešlo více než 250.000 lidí, kteří přišli vyjádřit nesouhlas s politickým establishmentem, který vytvořil kliku nedotknutelných. Na Letenské plání se sešlo dokonce více lidí, než v a po listopadu 1989.

Pro mne byla tato událost cestou do minulosti. Tři dekády.

Doba SAMETOVÉ REVOLUCE, byla pro mne mimo jiné dobou, kdy jsem začal psát texty, které jsem začal zveřejňovat ještě dlouho předtím, než se objevil internet.

Před samotnou demonstrací jsem napsal text, který jsem jako otevřený dopis zaslal jak organizátorům, tak jsem ho sdílel na sociálních sítích.

Od té doby uběhlo šest měsíců a je jen na Vás posoudit, do jaké míry se situace změnila a do jaké míry dopis, který jsem napsal, vyjádřil stav a skutečnosti, které následovali.

Můžeme však jen sedět a mlčet, abychom mohli nadávat na všechno kolem sebe.


 Milion chvilek pro demokracii – otevřený dopis

Dobrý den, jmenuji se Michael Rada a rád bych poděkoval všem účastníkům i organizátorům protestních akcí. Chtěl bych poděkovat všem, kdo za jejich vznikem stojí tedy i Andreji Babišovi, Miloši Zemanovi, Marii Benešové a dalším politikům, bez nichž by tato akce nevznikla.

Jsem člověk, který čtvrtstoletí pracoval jako zaměstnanec, aby se ve 42 letech rozhodl začít vykonávat smysluplnou práci a svůj smysl si našel v budování světa bez odpadů a plýtvání. Dělám to již šest let. Šest let učím firmy, ale i jednotlivce dělat činnost, pro kterou nejen, že do roku 2013 neexistoval název, ale ani se „nevědělo o tom, že by mohla existovat“.

Mou činností je prevence vzniku odpadu a plýtvání, protože jen změní-li lidé a firmy svůj přístup a přestanou-li brát tvorbu odpadu jako nutnost a plýtvání jako samozřejmost, pak nastane skutečná změna.

Právě té chci dosáhnout, a proto se touto cestou ve formě otevřeného dopisu obracím ke všem, kdo za MILIONEM CHVILEK PRO DEMOKRACII STOJÍ a DÍKY NIMŽ VZNIKLY.

Milion je pro většinu lidí velké číslo, chvilka naopak zanedbatelné.

Zatímco MILION je jasně definovanou matematickou jednotkou a hodnotou, schází CHVILCE skutečná definice. Ač to tak nevypadá, je to velký problém, který by z dobře míněné akce mohl udělat pravý opak.

Budeme-li CHVILKU definovat jako jednu demonstraci (což v některých případech prezentovaných v mediích bývá) je milion doba na doživotní opakovaní volebních období všech kvůli kterým vznikla. Pochybuji však, že to někdo z účastníků čeká, či vítá. Naopak je to vítáno těmi, kvůli kterým se všichni schází a svůj volný čas věnují společné věci a společnému cíli.

17.listopadu 1989 jsem byl v maturitním ročníku Gymnázia, svůj první veřejný text jsem na nástěnce vzdělávacího ústavu umístil 20. listopadu 1989. Byl stržen a já byl v ředitelně upozorněn na to, že bude-li se to opakovat, také bych k maturitě nemusel být připuštěn.

Druhý den, psána stejným rukopisem, stejnou rukou a podepsána celým jménem, objevila se zpráva na všech nástěnkách školy.

Vyhozen jsem nebyl, ti, co tak chtěli učinit, měli příliš rychle jiné problémy k řešení.

Odmaturoval jsem a začal pracovat jako dělník kontroly výrobků v POLDI KLADNO

Dnes mám na své vizitce titul prezident a s prezidenty se setkávám, hovořím, ovšem ne na politických sezeních, častěji jezdí oni do mé pracovny, protože tam jsou schopni vidět výsledky mé intenzivní činnosti budování světa bez odpadů a plýtvání a nejen vidět, mohou si na ně i sáhnout.

Ve své dlouholeté profesní praxi jsem se naučil a učím to tak i ostatní, že není cennější věci než ČAS. Jen ten totiž, na rozdíl od jedniček a nul, které nazýváme bohatstvím, nelze převést z jednoho konta na druhé, nelze ukrást, nelze si koupit. Čas zde je a záleží jen na nás, zda-li si ho budeme vážit tak jak si zaslouží, či zda jím budeme mrhat za výsměšných pohledů těch, co si myslí, že si ho již koupili na rozdíl od těch chudáků na náměstích, v továrnách, na pláních a stadionech.

Jmenuji se Michael Rada a chci žít v zemi, kde budou politici a státní úředníci schopni odpovědět na otázku „MAJÍ LIDEM VLÁDNOUT ZLODĚJI A LHÁŘI?“ jednoznačnou odpovědí znějící NE.

V případě, že to nedokáží, není pro ně v krásné zemi nazvané Česká republika místo.

A nemáme-li takové, kteří dokáží o svém přesvědčení nejen zapáleně hovořit před volbami, aby pak po svém zvolení a transformaci z občana v politika, činili pravý opak, pak se ptám nebylo-li by lepší se obejít bez nich, bez ohledu na délku služby, či tituly, které si nesou.

Mnohdy nepolitik totiž dokáže vést a jít příkladem mnohem lépe než zkorumpovaným prostředí vychovaní korupčníci.

Věřím, že nejen na Letné 23.6.2019, ale na všech místech republiky, budou účastníci informování o tom, jak vládu, která nevládne a politiky, kteří jen politikaří, umožňují zákony, které ještě nestačili změnit odvolat z jejich funkcí a tento krok se začne na místě realizovat.

Bez tohoto kroku totiž MILION CHVILEK PRO DEMOKRACII, bude jen cestou se špatným koncem

 

Michael Rada

V Plzni 21.6.2019

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář