Slyšíte klepání?

Dveře má Pracovny mají rozměry běžné před sto lety, kdy lidé byli v průměru menší. Měří 232 cm na výšku a 127 cm na šířku a jsou dvoukřídlé. Každá návštěva má dosti prostoru si vybrat, kde zaklepe a každé zaklepání je dobře slyšet.

Víte. co je však zvláštní?

Nový rok nikdy neklepe.

Trpělivě čeká za dveřmi až přijdeme otevřít.

Stejně tak Vánoce, narozeniny, či další svátky, nebo například prázdniny. Všichni víme, že jsou za dveřmi, a přesto se zaklepání nedočkáme.

Připomíná to souboj pevných nervů

Kdo vydrží déle a víte co?

Je to vždy člověk, kdo prohraje a otevře

Já si tuto skutečnost uvědomil v okamžiku, kdy mi zbývají do konce roku jen poslední dny, stejně jako Vám. Trávím je v práci, podobně jako většina z Vás a píši, jako málokdo z Vás.

Potřebuji totiž psát.

Potřebuji dostat na papír, co se mi právě honí hlavou.

Prsty netrpělivě tančí po klávesách a za oknem je mlha. Je studená a chladná, jako dotyk bez lásky.

Díky své práci jsem mnoho našel, ale i ztratil.

Jednou ze ztrát, je rozpad manželství.

I přesto, že jsem otevřel svou vlastní Pracovnu mimo domov v roce 2014 navštívila mne v ní má vlastní žena jen jednou jedinkrát, přišla, aby mi vynadala. Vícekrát svou návštěvu nezopakovala i přesto, že jsem ji zval.

Má Pracovna stávala se mi čím dál více domovem. Po šesti, osm, po osmi deset, po deseti dvanáct hodin po pěti sedm dní v týdnu. Prostor naplněný prací ve všech jejich podobách a láskou, která doma odezněla s odchodem ze zaměstnaneckého poměru.

Místo domova prostor k přespání

Místo Pracovny, DOMOV.

V rámci svých projektů zabývajících se tzv. URBANISTICKÝM ODPADEM se zabývám mimo jiné i projekty, které by dokázali využít prostory, jež bývají po většinu dne, který má stále ještě 24 hodin, nevyužívané. Jsou jimi například kanceláře, ale i školy, kina, obchodní centra, či jejich parkoviště.

A právě pro poslední zmiňovaný prostor našli geniální využití v australské neziskové organizaci BEDDOWN, která, jak už název naznačuje, má co společného se spaním a přespáním a asi nikoho nepřekvapím, zmíním-li že se jedná o přespání lidí v nouzi, k nimž mohou patřit i lidé bez domova a střechy nad hlavou.

Právě těm se organizaci BEDDOW ve spolupráci s největším provozovatelem parkovacích domů v BRISBANE, společností SECURE PARKING podařilo v roce 2019 spustit projekt, kdy jsou přes noc prázdné, či nevyužívané parkovací domy využívány jako místo pro přespání a na jednotlivá parkovací místa jsou umístěny postele a k nim velice prakticky umístěné řešení pro osobní hygienu, které je standardní součástí každého parkovacího domu.

https://www.youtube.com/watch?v=FbliXu_Q-Sc

Každé ráno, když jedu do práce kolem prázdného Parkovacího domu Rychtářka v Plzni, či projíždím kolem ještě prázdnějšího parkovacího domu u nového Plzeňského divadla vzpomenu si na obrázky, které vítám ve stejném městě a ptám se Proč?

Každý může mít střechu nad hlavou, bude-li mít zájem respektovat pravidla a bude-li chtít, Střech bez lidí dotiž máme více než lidí bez střech a proto není důvodu, proč je nespojit a dát jim nový smysl.

 

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář