Sovětlení

Právě tento výraz se mi objevil na obrazovce poté, kdy jsem po sobě četl jeden z e-mailů určených pro mého obchodního partnera. SOVĚTLENÍ namísto OSVĚTLENÍ. Stává se mi to pravidelně, jeden prst rychlejší než druhý a chyba je na světě, ovšem není to zdaleka poprvé, kdy chyba ukázala směr.

I když nevím, jaké procento čtenářů ví, co a kdo byl Sovětský Svaz. Jeho celé jméno bylo Svaz Sovětských Socialistických Republik a byla to jedna z největších zemí světa rozprostírající se přes dva kontinenty. Nebyla to však jen země, byl to i bratr, Velký Bratr, jenž rozhodoval nejen o životech svých vlastních občanů, ale vzal pod svá ochranná křídla i mnohé další, a to ať chtěli, či nechtěli.

Jednou ze zemí, která se mohla radovat z ochrany, byla i naše republika, která v té době sdílela se SSSR nejen jeden z jazyků vyučovaných povinně na všech stupních škol, ale i výraz socialistická.

To vše mi připomněla jedna chyba, dvě přehozená písmenka a stala se tak základem dalšího článku.

Sovětský Svaz již neexistuje jinde než na starých mapách a v hlavách lidí, kteří ho zažili.

Rozpadl se.

Země, které svým „svazem“ chránil začaly opouštět ochranou náruč a zjišťovaly, že na cestě za sluncem, jim vadily srp s kladivem a zlatá hvězda.

I přes svůj rozpad, nikdy nezanikl a v očích jeho státníků je stále tou zemí, která na šachovnici světa udává rychlost hry, i když hodiny dávno nikdo nenatáhl.

Způsob vedení a moci byl dán bezmocí chráněných, kteří ve své vděčnosti za záchranu, mlčeli i když přišel opak. Ze země, kde včera znamená zítra zůstalo včera, včera, včera …

A ještě něco

Připomínka způsobu, jak udržet si moc.

Velký Bratr měl Velkou Sestru a ta, po dlouhém spánku vydala se v jeho šlépějích. Našlapuje pomalu, ale intenzivně a její kroky se zrychlují s každou otevřenou náručí a nataženou dlaní. Je to tak snadné, když není třeba řešit bojem, stačí jen zaplatit a jde se dál.

Stejně jako její bratr i sestra se učí a stává se učitelem

Dlouhý spánek přinesl trpělivost a trpělivost moc

Moc přinesla poznání

V poznání rozpoznání

Stačí jen vidět

A nezapomínat. Sledovat a být vždy a všude. Oči a Uši.

Sovětlení, jak nesmyslné a přitom dokonalé. V informaci je síla, jen jí porozumět.

Blíží se konec měsíce a brzy přijde chlad.

Bez Srpu a Kladiva a přeci se zlatou hvězdou. Tak žádaný, v rozpálených dnech a horkých nocích. Na klopách kabátů, na zápěstích, na stolech, v kuchyních, ložnicích, obývacích pokojích, v pouličních lampách, autech, na pracovištích. Všude už je.

Tiše, bez povyku, učí se.

A my tleskáme svobodě, kterou přináší nám okovy

A v bouři potlesku a nadšeného pokřiku zapomínáme

Že už tu jednou byly

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář