Dnešní článek má, jak to tak bývá, lehce zavádějící název. Evokuje totiž žízeň a český národní nápoj. Není se čemu divit, říkáte si, když je autor 500 metrů od Pra-Zdroje, ale budete se divit, ten za tím nestojí. Jsem totiž abstinent a pivo, na rozdíl od jiných, za alkohol považuji.
Dnes chci hovořit o pěně, která pomáhá(la)
Je to pěna, díky níž mohli požárníci rychleji uhasit požáry.
Je to pěna, která je součástí mnoha hasicích přístrojů nejen v tuzemsku, ale v celé Evropě a na celém světě.
Tak přesně tuto pěnu, resp. látku, ze které se tvoří, se rozhodla zakázat Evropská Unie. Usnesly se na tom její odborníci, a zatímco v době, kdy tento článek píši, tedy na konci února 2020 je to informace neveřejná, bude situace již za velmi krátkou dobu jiná a bude oheň na střeše.
Doslovně
Protože oni odborníci a političtí rádci, kteří zákaz iniciovali, a nakonec i prosadili znají oheň jen z televize, či opékání buřtů a požárníky jen ze seriálů, jaksi zapomněli, že oheň a požáry nemají přechodné období, po které stačí požádat a ony nebudou vznikat.
Stejně tak zapomněli, že ačkoli mnohem efektivnější náhrada, o které jsme psali, již existuje a jmenuje se suchá mlha, tak ji jaksi zatím zapomněli schválit, a proto so ji nikdo, až na soukromé uživatele, nemůže pořídit.
Důvodem zákazu je karciogenost látky.
Její použití bude povoleno i nadále, ovšem jen v případě, že se bude jednat o stopové množství do 2% objemu, což žádný z existujících, nazvěme je, starších, hasicích přístrojů a technologií nenabízí.
Co tato drobná změna bude znamenat?
Téměř nic, stejně jako ta, kdy se začne vymáhat sejmutí tepelných izolací z polystyrenových desek obkladů domů, protože i tam, je karciogenní látka, která navíc je již několik let na seznamu zakázaných látek, a i přesto v tuzemsku, za podpory Ministerstva Žehu Posledního, probíhá jedno balení domu za druhým, kde atraktivnost je zvýšena dotačními programy.
Změna bude znamenat
Jak vidíte, nic závažného, drobnosti, kterými se navrhovatelé samozřejmě a po právu nehodlají zabývat.
Myslím však, že by stálo za to, abychom se těmito drobnostmi zabývali minimálně my, protože až na výjimky jsme to právě my, kdo žijeme v hořlavých městech, domech a bytech, jezdíme hořlavými dopravními prostředky, a dokonce hořlavé nosíme i oblečení, nehledě na skutečnost, že k ohřevu jídla používáme buďto přímý oheň, nebo jeho elektrickou variantu dosahující stejných teplot shodných k zapálení okolí.
Zatím nejbližší je mi již zmiňovaná technologie suché mlhy. Kromě toho, že totiž umí požár uhasit, při tom dokáže ušetřit i 95% vody a to je v době, kdy voda je již standardním nedostatkem, poměrně důležitá vlastnost, nemyslíte?