Stroj času

Pod narozeninový strom jsem si nadělil stroj času. Našel jsem ho dobře ukrytý v krabici. Ležel tam téměř 15 let a bylo fascinující, že po prvním zapnutí baterie naběhla bez problémů a indikátor ukazoval stále polovinu kapacity.

Na rozdíl od strojů času znázorňovaných ve filmech a popisovaných v knihách, je tento stroj času podstatně menší, doslovně kapesní. A díky své zanedbatelné velikosti je mobilní.

Jmenuje se NOKIA 6310i

Pro ty mladší ještě vysvětlení. NOKIA 6310i byl a stále je, i přes svůj neobvyklý tvar, malý, monochromatický displej a výstupky, kterým se říká „klávesnice“, mobilní telefon a v roce 2012, kdy byl představen patřil k nejlepším na trhu a své prvenství si držel ještě několik let, kromě jiného i proto, že splňoval vše co uživatel, včetně firemního, potřeboval, a to včetně komunikace Bluetooth, kterou disponoval jako první na světě a to nejen u této renomované finské značky.

Kromě jiných drobností vydržel na příjmu 20 dní a poté, co jsem ho po více než 15 letech vyjmul z boxu, kam jsem ho namísto vyhození uložil, indikoval více než polovinu kapacity.

Kromě dnes těžko uvěřitelného výkonu baterie, samozřejmě vyjímatelné, bych se ještě rád podělil o několik technických detailů

  • Velikost displeje 1,5“
  • Rozlišení displeje 96 x 65 pixelů
  • Barevná hloubka 1 bit
  • Rozlišení 77 PPI
  • Sdílená paměť 174 kb

Stroje času nemusí být budovány jen v budoucnu, mnohdy zde již jsou a byly, jen je nevidíme. Progres a Inovace jsou tím, co nám často brání v ohlédnutí, a to je škoda. V minulosti totiž lidé dokázali často to samé, co dokáží ti dnešní, jen to dokázali bez moderních technologií dneška.

Od roku 2014 kráčím jedním směrem, směrem k novému světu a s ohledem na to, že tempo svého pohybu určuji sám, mám čas se zastavit, otočit a učit se z minulosti. Propojením důvtipu a technik minulosti s materiály současnosti, je totiž možno budovat efektivně budoucnost. Proto každý rok zkouším zažít toto spojení na vlastní kůži.

V roce 2019, tedy 17 let po představení NOKIA 6310i, chci vyzkoušet, zda-li je s technologií minulosti možné budovat budoucnost a proto, zavoláte-li mi, je možné, že se mnou budete hovořit prostřednictvím právě tohoto telefonu.

Prvním krokem na cestě časem bylo vymazání původního telefonního seznamu z telefonu samotného. Tento je limitován na 99 záznamů a už při jeho procházení jsem se vydal na dalekou cestu. Na cestu, z níž se mnozí z těch, jejichž čísla jsem měl uložena, již nevrátí. Jiní pak změnili firmy, čísla, funkce, a tak jsem po své „cestě do pravěku“ vymazal všechna čísla a rozhodl se je dát do přístroje nově, jen měl jsem strach z kapacity, přeji jen ve svém stávajícím chytrém telefonu se mi nastřádalo za ta léta přes 5.000 kontaktů.

Po 24 hodinách mi zbývalo ještě zaplnit 93 pozic.

Není to proto, že bych neměl čas, ale proto, že nad každým kandidátem přemýšlím mnohem déle a zvažuji všechny důvody, proč on, či ona, měli by se stát součástí nástroje se kterým budu pracovat každý den a on, mne bude doprovázet na mých cestách známých i těch neznámých, které na mne v budoucnosti, kterou vytvářím, čekají.

Kdo si myslí, že svůj smartphone dám do šrotu, či nechám v šuplíku, se mýlí. Budu ho vozit a nosit s sebou, jen v něm bude pouze datová karta, která (s výjimkou online komunikace) nebude nabízet možnost realizovat hlasové hovory, tedy telefonovat.

Zatímco tato slova píši na Štědrý den, tedy v den svých 47 narozenin, dostáváte je Vy možnost číst poslední pracovní den prvního únorového týdne Nového roku. V této době bych měl být se svým staronovým přístrojem sžitý, tak se nebojte zeptat, jaké to je vlastnit stroj času.

P.S. 2.2.2019, bych rád již první zkušnost doplnil. Zpracoval jsem ji do tabulky, tak věřím, že budou informace srozumitelné všem. Svůj stroj času jsem nazval moudrým telefonem a věřím, že pochopíte proč.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář