Svoboda slova? Nenechám si ji vzít.

Předpokládám, že mezi čtenáři mého blogu není více než 10% těch, kteří by nevěděli, že mé články byly publikovány v minulosti i na serverech iDNES, či následně Parlamentní listy. Ani na jednom však již nevychází. Zdůvodnění naleznete v článku.

Nejdříve ze všeho bych však rád řekl, proč jsem se rozhodl psát a denně publikovat.

V dobách, kdy se „objevil“ internet jsem věděl, že věci nebudou stejné, a to se potvrdilo, a tak v době, když se objevilo „blogování“ jsem již měl za sebou několik tisíc článků ze světa moderních technologií publikovaných na předních serverech, které se tématu plnohodnotně věnovali.

Když přišlo blogování, koncept mne zaujal, a tak jsem ho několikrát vyzkoušel, vždy bezúspěšně.

Ono psát každý den, při další práci a činnostech, a to tak aby texty zaujaly, skutečně není jednoduché, a tak jsem se na dlouhá léta „blogově“ odmlčel. Ne že bych již nepsal. LINKEDIN a následně vznikající sociální sítě jistě čítají několik desítek tisíc příspěvků a komentářů, stejně jako další media, v nichž se vyjadřuji ke článkům, k nimž bych rád řekl své. A mnoho dalšího.

Ani jedna z forem, však nespadala, do toho, co nazývám blogováním, tedy každodenní přípravu a sdílení myšlenek, obrazů a svým způsobem života.

Na podzim roku 2014 jsem byl upozorněn na sílící oblibu blogerské platformy iDNES. Přečetl jsem si články a podmínky a líbilo se mi to. Tak jsem se zaregistroval a dostal možnost psát a já psal a …. Čtenáři mé články začali objevovat, a to bylo příjemné, stejně jako jejich pozitivní i negativní reakce.

Po dvou měsících testování, jsem si řekl a teď jdu na to, a psát budu každý den po celý rok 2015, resp. budu psát tak, aby články mohly vycházet každý den. A začal jsem.

Přesně o dva roky, 730 zveřejněných článků a 279.767 přečteních později jsem s tím skončil.

Proč?

Svobodu slova si majitel a provozovatel serveru, představoval jinak než já.

Projevovalo se to různě. Nejdříve výpadky. Následně zásahy do článků a ve finále kompletním přesunutím článků s nadprůměrnou čteností do tzv Soukromé části, kterou může navštívit jen autor a ten, komu přímo sdělí konkrétní link na článek. Jaký má podobný krok dopad, můžete vidět sami na grafu níže

Jen pro zajímavost bych rád uvedl, že nejčtenější článek dosáhl 12.658 přečtení a jmenuje se Zahořklost státníkova

Jako zajímavost bych rád ukázal, co se stále na „mrtvém blogu“ děje

On žije. Nazývám ho ZOMBIE BLOGEM, jehož články každý měsíc přečte několik set lidí.

Za dob mého mládí, mělo podobné ovlivňování obsahu jednoslovný název, říkalo se mu CENZURA a pod ní, já své články psát nehodlám. A tak jsem se se čtenáři rozloučil a po odpočítávání vystartoval na novou cestu.

Rozhodl jsem se najít pro své blogy útočiště nové a našel jsem ho na serveru, který svobodu slova a nezávislost, deklaruje na svých stránkách, na Parlamentních Listech.

Přechod byl plynulý a co mne překvapilo, byl nárůst čtenosti. Namísto průměru z iDNES se zvedla čtenost na pro mne neuvěřitelných 1.000 přečtení za den. Bohužel, i zde svoboda byla svobodou podmíněnou. V tomto případě, nebylo možné časovat vydání, ovlivnit posloupnost vydávání, či sledovat návštěvnost. Všechny články nevydával autor, ale redakce, která, jak jsem postupně zjišťoval, do článků občas zasahovala, modifikací výrazů, zrušením aktivních linků, ale i například změnou názvu, který získal zcela jiný význam.

I přes tyto „maličkosti“ jsem byl rád, že prostor mohu využívat.

Netrvalo však dlouho, začalo se stávat, že napsaný článek nevyšel a frekvence stoupala až po méně, než půl roce dorazil od mé e-mailové schránky e-mail s informací, že redakce s vydáváním končí.

Zdůvodnění: „články jsou poněkud komerční“

Ale

Mohu si jejich vydávání zaplatit, stačí 40.000,-Kč/ks a je to

Mohu tedy dělat to, co server nabízí politikům, placenou reklamu bez označení, ale tu já nechci. A proto jsem se rozhodl, napotřetí svůj blog přesunout jinam a místo, kde bude vycházet, je na mém vlastním prostoru a místě, kde sdílím novinky a informace z práce, kterou dělám.

Každý pracovní den, tak bude vycházet na této adrese další z příspěvků do mého blogu, a to v jednotném čase 07:07 hod. Věřím, že Vás příspěvky zaujmou a již nebudou muset být přesunuty jinam jen proto, že jasně definují, co se děje a co je třeba vykonat.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář