Technologie to vyřeší

Dnešní příspěvek navazuje na již několik let trvající trend, který nejen s podporou INDUSTRY 4.0 naznačuje, že nevíme-li si rady, pomůže Technologie. Nepomůže-li Technologie, pomůže příroda. Jen tak pro zajímavost, víte že spojení mezi dvěma železničními vagony inspirovala příroda?

V dnešním příspěvku bych se rád podíval na technologie čištění znečištěného ovzduší, kde nám stále větší a přetrvávající problém dělá Oxid Uhličitý známý pod zkratkou CO2. Je to takový prevít, že ho dokonce produkujeme i my sami, a to tím že dýcháme.

Před několika lety proto vyhlásil starosta New Yorku, že by cyklisté měli platit emisní daně, protože znečišťují ovzduší tím, že dýchají s větší frekvencí. Několik let na to přišly čínští designéři na to, že, kdyby bicykly měly na řídítkách aktivní filtry vzduchu, mohly by za jízdy filtrovat vzduch a ze špinavého dělat čistý, bez škodlivin, k nimž patří i CO2.

V tuzemsku již několik let probíhají úspěšné testy s nanotechnologickými nátěry na budovách, které mají schopnost CO2 zachytávat.

A nejnovějším přírůstkem této zdravovědy jsou BIOSOLÁRNÍ KOLEKTORY, která zachytávají CO2 a používají tuto látku pro růst jedlých řas.

Toto poslední řešení, umožní nejen zbavit se jednoho zla, ale i druhého, nebudeme mít hlad.

Kam se hrabe příroda

My si bez ní vystačíme

Všechny projekty, a to včetně toho posledního dokáží s přirůstajícím CO2 pěkně zatočit, prý je možné dosáhnout větší účinnosti, než mají stromy listů.

Ve všech projektech, které jsem měl možnost „studovat“ jsem narazil na malý detail.

Odlišnost, které Technologii odlišuje od stromů a přírodní zeleně.

Stromy a zeleň totiž CO2 „požívají“ ale výsledkem jejich požití je uvolnění „O2“ neboli kyslíku

S tím se vývojáři technologií, o kterých píši, nezabývají a mne by zajímalo proč.

Je to proto, že jiné technologie nám vyrobí kyslík účinněji?

Nebo snad proto, že se blížíme době, kdy kyslík bude pro náš život zbytečný?

Díky mému zaměření na inovace mám možnost sledovat, jak se v poslední době zintenzivnila snaha designérů a vývojářů co nejlépe napodobit přírodu. Ať se jedná o nové generace dronů stále více připomínajících ptáky, či manipulační roboty připomínající hmyz, či plavoucí zařízení napodobující mořské hady.

Téměř vždy se vývoj zaměří na jednu vlastnost, zapomínajíce na všechny ostatní.

Nové výrobky vznikají, i díky přispění technologií čím dál rychleji a neuteče měsíc, abych nenašel několik zaručených záchranných kruhů, které nám technologie, iniciovaná nápadem lidské hlavy dala. Dokonce to vypadá, že se nám někdy technologie snaží dát nám naši kreativitu zpět.

Udělat tak může například formou veršů, které nám složí z jediného slova, a ještě je zakomponuje do našeho vlastního obrazu.

Ovšem ruku na srdce, kdo by chtěl něco podobného zkoušet, že?

P.S. možná bychom mohli zkusit dát přírodě, nebo dokonce i lidem oči, třeba by se také zlepšila až o 48% vstřícnost vůči okolí, co říkáte?

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář