Tma má rychlost světla

Nadpis zní jako název sci-fi námětu, a přitom není ničím jiným než realitou. Z pohledu exaktních věd je tma jen jiná forma světla, a proto by se na ni měla vztahovat stejná pravidla na světlo samotné. Jestli tomu tak je či nikoli nevím, připadá mi však rychlejší

Na tuto myšlenku jsem přišel, když jsem na internet nahrával další nahrávku svého flétnového monologu. I přes 12 minut záznamu proběhlo nahrání tak rychle, že jsem to nečekal.

Jak to?

Co je příčinou?

Tma.

Je tomu skutečně tak. Datový záznam zvuku ve tmě je mnohem menším, než když je pořízen za světla. Je to jako kdyby světlo bylo nejenom rychlejší, ale i těžší. Jako kdyby tížilo nejen člověka, ale i techniku kterou se obklopuje.

Zatímco výše uvedený záznam kamery má 20,1 MB má ten níže, zaznamenaný při jedné z mých cest při 59 minutách velikost 91,6 GB. Je to nesrovnatelné.

Při prvním videu stál můj telefon na zemi, při druhém byl umístěn v držáku v autě.

Stejný přístroj, stejné rozlišení.

Zcela jiný výsledek.

Tak je to běžné.

Jen si to neuvědomujeme a chceme, aby naše přístroje, zařízení, technologie, a dokonce i lidé, které si na práci najímáme pracovali naprosto shodně bez ohledu na denní čas, dobu, po kterou pracují, teplotu a mnoho dalších aspektů. Normy jsou nastaveny, tak je třeba je dodržovat.

Je to zvláštní. Často se jedná o normy, které nastavil někdo v experimentálním režimu. Někdo, kdo si, dobře odpočinutý, vyspaný a najezený stoupl ke stroji a deset minut pracoval, aby pak určil normu tisíců hodin.

Je to podobné jako stát na pedestalu demonstrace, osvícen reflektory s mikrofonem na klopě a ozvučením postaveným druhými a volat druhé po změně budoucnosti. Své vlastní.

Předčítání programů pro druhé připomíná mi čtení programu televizních pořadů a zaškrtávání těch které budou na pořadu dne kritizovány za jejich nedokonalost.

Při pozvání na večeři odsouzen obalovaný hermelín s tím, že to není jídlo, večeříme zmražené a upečené kuřecí paličky ponechané v troubě o něco déle, než bylo zvykem.

Namísto tmy balíme se do světla za oknem abychom hledali stín. V noci pak vyhledáváme světlo.

Hledáme a Hlídáme

Hlídáme nalezené, vymyšlené, vyzkoušené, a přesto nedokonalé ve své dokonalosti. Důvod je prostý na rozdíl od dokonalosti jenž je nedokonalá, je nedokonalost dokonalá, ale to si uvědomují jen ti, jimž tma není ničím jiným než jinou formou světla a poezie.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář