To by mně nenapadlo

Toto větu slýchávám při svých jednáních v továrnách i při workshopech, a to nejen těch týkajících se inovací poměrně často. TO BY MNĚ NENAPADLO. Říkají ji muži i ženy bez rozdílu na pozici, funkci i věk. Neříkají ji proto, že by byli sami hloupí jen jim jejich vlastní práce zakryla oči.

Tento příspěvek píši po skončení dalšího intenzivního kurzu logistických inovací. Píši ho dva dny před konáním týdne inovací 2019, kdy jsem na sociální sítě umístil video pozvánku na den otevřených dveří v rodišti PRŮMYSLU 5.0.

Jak vidíte i pozvánka je trochu jiná a možná by Vás nenapadlo, že i tu lze udělat jinak. Bez televizních štábů, vysokých nákladů, herců a statistů, maskérek, a dokonce i bez virtuální reality, ale ono to jde.

Když jsem si uvědomil, o čem bude můj dnešní příspěvek, rozhodl jsem se podívat trochu do své vlastní minulosti na to CO BY MNĚ SAMOTNÉHO NIKDY NENAPADLO, a přesto se to stalo

 • Nikdy by mne nenapadlo, že skončí vláda KSČ
 • Nikdy by mne nenapadlo, že republika, v níž jsem žil se rozpadne na dva státy, a ještě bude měnit jména
 • Nikdy by mně nenapadlo, že budu logistikem, protože až do objevení toho názvu jsem ani nevěděl, že něco takového existuje
 • Nikdy by mně nenapadlo, že budou mé projekty vysoušet pražské metro, zamražené dokumenty, či klimatizovat mobilní GSM vysílače
 • Nikdy by mne nenapadlo, že budu se svým středoškolským vzděláním přednášet na vysokých školách a univerzitách
 • Nikdy by mne nenapadlo, že ke mně pro inspiraci budou jezdit architekti, ředitelé, designéři
 • Nikdy by mne nenapadlo, že lze přesunout skladované zboží z 3000 m2 na 300 m2 a ještě ušetřit 50% vyhrazeného místa.
 • Nikdy by mne nenapadlo, že má práce dokáže měnit svět
 • Nikdy by mne nenapadlo, že budu nazýván otcem PRŮMYSLU 5.0
 • Nikdy by mne nenapadlo, že budu jezdit na jednom kole s motorem

A i přes všechna tato NIKDY, se vše stalo.

Děje se i nadále a v době, kdy čtete tyto řádky nás možná dělí více než 2.000 km. Je to proto, že NIKDY lze bořit nejen bez ohledu na pohlaví, věk a funkci, ale i bez ohledu na region a oblast.

V jednom slavném a krásném filmu zazněla věta NOBODY IS PERFECT, nebo-li NIKDO NENÍ DOKONALÝ.

Je naprosto dokonalá a výstižná, a právě ona vystihuje nejlépe dokonalost evolučního vývoje, jehož tvůrcem není člověk ani POLITIK, tedy nadčlověk, ale příroda.

Nedokonalost vytváří nutnost se zdokonalovat a zároveň variabilitu formy i obsahu

Nedokonalost je Dokonalá

Již v minulosti jsem zmiňoval filosofický směr WABI-SABI pocházející z Japonska, který ve velmi zjednodušeném pohledu říká, že VĚC NEMUSÍ BÝT DOKONALÁ, ABY BYLA DOKONALÁ.

Je velká škoda, že v zemi, kde si lidé uvědomili tuto skutečnost a dokázali ji pojmenovat a dát formu, ji další generace vyřadili jako chybnou a namísto ní se pokusili vnést systémovou dokonalost všeho a všech, a to vše pro uniformnost davu a jeho chování.

Logistika z pohledu nejen japonských logistických společností je jednotný řád a pořádek po sobě následujících kroků, které jsou jasně definovány a dány předem, zaručujíce tak dokonalý výsledek.

Logistika z pohledu každodenní praxe je chaosem bez řádu, kde logistici přijmuli z řídící funkce, funkci řízenou někým jiným a stali se požárníky hasícími jeden požár založením druhého.

To by mně nikdy nenapadlo a co Vás?

Komentáře
 • Kategorie
 • Můj blog

  Formulář