Udržujte pořádek kolem svých hrobů

I přesto, že Halloween i Dušičky jsou dávno pryč a Vánoce se blíží kvapným krokem, dovolím si využít žádosti vedení jednoho nejmenovaného hřbitova a použít ji jako základ pro tento svůj poslední předvánoční příspěvek do svého blogu.

Myslím, že nebudu od pravdy, když řeknu, že podobná cedule jistě nebude jen na jediném hřbitově v tuzemsku. Skutečnost je však taková, že na daném místě odpočinku těch, kteří již odešli, podobné cedule vnímáme jen jako mlhu a samozřejmost a nad podivností obsahu se nepozastavujeme.

Je zvláštní, že čím více uklízíme okolo těch, co zde již nejsou, tím méně trávíme času úklidem pro živé. Máme totiž odpadové společnosti. Máme totiž popeláře. Máme přeci Ukliďme Česko. Máme přeci Trash Hero. Máme přeci cíle SDG.

Máme, ale chceme pořád víc.

Obchodní centra jsou před Vánoci opět nabyta nakupujícími a v některých dnech tržby největších internetových obchodů v tuzemsku překonaly, a to nezanedbatelně, hranici jedné miliardy korun denně. A to vše proto, aby po krátkém okamžiku radosti trhání balícího papíru, zaplnily se popelnice, kontejnery, třídírny odpadů a skládky obaly a vším, co už nepotřebujeme, protože máme Nové a Lepší.

V továrnách Vánoce nikdy nekončí, trvalá produkce „dárků“ jede na plné obrátky a jediné, čím se Štědrý večer liší od jiných dní je ticho.

Stroje, které celý rok předly vlákna štěstí označovaná OEE utichnou

Na jeden a někdy dokonce na Dva dny

Než zase najedou a pro jejich provoz a z jejich provozu budou vznikat deseti a statisíce tun odpadu plnícího hřbitovy věcí. Není to tak dávno, kdy hřbitovy nových aut dostaly zelenou a rostou na plochách, kde život výrobkům, i když netknutým a nepoužitým, dal vale.

K nim se přidávají letadla, nákladní auta, mobilní telefony, převodovky, kabelové svazky a mnoho, mnoho dalšího potěšení, které namísto roků radosti nabízí téhož vteřiny.

Udržujte pořádek kolem svých hrobů, přečteme si na hřbitově.

Udržujte pořádek kolem svých strojů, přečteme si na pracovišti.

Udržujte pořádek kolem svých stolů, přečteme si v kanceláři.

A průmysl pro to importoval z dálného Japonska i kouzelných Pět eS – 5S.

SEIRI – SEITON – SEISO – SEIKETSU – SHITSUKE

Rozděl – Setřiď – Uspořádej – Zdokumentuj – Dodržuj

Vidím je ve všech závodech na větších, či menších nástěnkách, v každé knize o logistice, výrobě. Všude vidím návod na úklid a všude schází informace o tom, že nebude-li nepořádek, není třeba úklidu.

5S stalo se mantrou. Každý den stejná trasa pomůže nám

k slepotě

Profesní slepotě, díky které neuvidíme nic z toho, co bychom vidět měli.

Jen den před napsáním tohoto článku se pochlubila jedna nezisková organizace v Americe, že uzavřela dohodu s provozovatelem největší sítě venkovních velkoplošných reklamních ploch o využití těchto ploch pro reklamu RECYKLACE. Hodnota kontraktu, můžeme-li to tak nazvat, je 50 milionů dolarů.

Padesát milonů lží

Z nichž těží všichni, kdo se těžbou zabývají – Nezisková organizace, Provozovatel Billboardů, Odpadové Společnosti, Lobbisté, Politici. VELKÁ SKLÁDKA

Je třeba nezapomínat, že cesta všech míří jedním směrem

Tak se můžeme rozhodnout zda-li budeme uklízet kolem svého hrobu, či krajinu nenecháme jím se stát.

Komentáře
  • Kategorie
  • Můj blog

    Formulář